Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Komisja Europejska określiła strategiczne wytyczne dotyczące wdrażania Funduszu Odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie. Cyfryzacja to jeden z priorytetów.
20% Funduszu Odbudowy będzie przeznaczone na cyfryzację - zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Unia Europejska przeznacza na cyfryzację coraz więcej środków. To dowód na jej wciąż rosnącą rolę.
Cyfrowy priorytet
Polska z Funduszu Odbudowy w latach 2021-2022 dostanie ok. 18,9 mld euro dotacji, a w 2023 r. dodatkowe do 4,1 mld euro. Razem będzie to więc blisko 23 mld euro na wszystkie priorytetowe obszary.
Z tego, zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej, aż 20% będzie przeznaczone na transformację cyfrową. W przeliczeniu na złotówki to ok. 20 mld.
Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument Odbudowy i Odporności (ang. Recovery and Resilience Facility – w skrócie RRF), który stanowi w całości 672,5 mld euro.
W opublikowanym w piątek komunikacie i wytycznych Komisja Europejska poinformowała o siedmiu flagowych projektach, które mają być istotne z punktu widzenia UE. To:
- czyste technologie oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- renowacja budynków,
- cyfryzacja budynków,
- 5G,
- ucyfrowienie administracji publicznej,
- upskilling i reskilling.
KE wskazuje dodatkowo na szereg planowanych działań w ramach instrumentu RRF takich jak: inwestycje w budowę europejskiej federacji chmur oraz europejskie przestrzenie danych.
- Działania podejmowane przez Ministerstwo Cyfryzacji doskonale wpisują się w plany Komisji Europejskiej. To, co robimy znajduje odzwierciedlenie w przedstawionym w piątek stanowisku – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Cyfrowa dekada
Komisja Europejska będzie faworyzowała projekty w zakresie zapewnienia dostępu do nowoczesnej łączności, także w najbardziej oddalonych miejscowościach oraz inwestycje w rozwój 5G, 6G i światłowodów.
KE proponuje także rozwiązania dla bezpiecznej europejskiej e-tożsamości, zainwestowanie 8 mld euro w superkomputery, w tym rozwój procesorów nowej generacji. Planowane jest także wsparcie dalszego rozwoju sztucznej inteligencji.
Horyzont czasowy reform i inwestycji jest wyznaczony na koniec lipca 2026 r.
Z uwagi na wysoki priorytet wymienionych działań, KE przyspiesza tempo prac nad Krajowym Planem Odbudowy (KPO).
Polska najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. przekaże swój wkład do planu KE, w których nakreślone będą krajowe programy inwestycji i reform, zgodnie z kryteriami polityki UE.
Obecnie pracują nad nim wszystkie resorty w Polsce, w tym Ministerstwo Cyfryzacji.
- Zgłosiliśmy już swoje propozycje do Krajowego Planu Odbudowy. To ważne i zaawansowane koncepcyjnie projekty cyfrowe. Trwa ich weryfikacja – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Przewodnicząca Komisja Europejskiej podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim podkreśliła konieczność wypracowania planu cyfryzacji Europy do 2030 r. Zwróciła uwagę na jasno zdefiniowane cele w tym zakresie, takie jak: łączność, umiejętności oraz cyfrowe usługi publiczne.
Wskazała, że celem UE jest uczynienie z następnego dziesięciolecia „Europejskiej Dekady Cyfrowej”, opartej na jasnych zasadach: prawie do prywatności i łączności, wolności słowa, swobodnym przepływie danych oraz cyberbezpieczeństwie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.09.2020, 11:55 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |