Pobierz materiał i Publikuj za darmo

O transformacji cyfrowej usług finansowych, a także o perspektywach i wyzwaniach na przyszłość dyskutowano podczas panelu „Cyfryzacja usług finansowych - jej konsekwencje, nadzieje i obawy”.
Otwierając debatę Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, wspomniał o aktywnym uczestnictwie tej instytucji w transformacji cyfrowej i jednocześnie poddał pod dyskusję wątek wpływu pandemii koronawirusa na tempo rozwoju i wykorzystanie cyfrowych narzędzi w sektorze usług finansowych.
Prezes Matusiak wskazał na rysowanie się nowego trendu w kształtowaniu oferty instytucji finansowych polegającego na pakietowaniu usług, co potwierdził Jan Sikora, założyciel i prezes platformy zakupowej Planet Plus. Zdaniem Jana Sikory to dobry moment, aby do usług finansowych SKOK-ów zaoferować dodatkowe produkty i usługi.
Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu ITCARD stwierdził, że pandemia spowodowała wzrost częstotliwości używania kart wśród klientów SKOK-u o nawet 300 proc. Jego zdaniem pokazuje to możliwość dalszego skalowania usługi oraz migracji klientów do zdalnych kanałów, do których zalicza się rozwiązania mobilne i płatności elektroniczne.
W opinii prezesa Matyaszka nie można jednak zapominać o podstawowej funkcji instytucji finansowej, czyli obsługi gotówki. Wiceprezes zarządu ITCARD zauważył, że coraz więcej miejsc otwiera się na wpłaty z wykorzystaniem urządzeń samoobsługowych i ten trend będzie postępować w stronę całkowicie zdalnej obsługi.
Zaznaczył również, że dzięki współpracy z ITCARD, SKOK nie musi inwestować we własną infrastrukturę. Pojawia się bowiem możliwość skorzystania z już istniejącej sieci urządzeń samoobsługowych.
W dyskusji pojawił się też wątek aplikacji mobilnych i rosnącej popularności takich rozwiązań jak BLIK (polski system płatności mobilnych). Prezes Rafał Matusiak podkreślił, że kierowana przez niego instytucja intensywnie zabiega o wprowadzenie możliwości korzystania z tego rozwiązania dla swoich klientów.
O aspekcie bezpieczeństwa cyfrowych usług finansowych opowiedział mec. Paweł Pelc koordynujący działalność Regionalnego Centrum Unii Kredytowych. Jego zdaniem pandemia koronawirusa okazała się pomyślnie zaliczonym testem wysiłkowym dla instytucji finansowych ujawniając drzemiący w nich potencjał.
Paweł Pelc podkreślił przy tym rosnącą rolę, jaką odgrywa edukacja członków SKOK w zakresie korzystania z rozwiązań elektronicznych (między innymi bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej). Według Pelca zaufanie klientów do instytucji powinno pobudzać ją dbania o odpowiedni poziom wiedzy na temat oferowanych rozwiązań oraz bezpiecznego korzystania z nich.
Paneliści poruszyli również wątek ewolucji sklepów internetowych, co szerzej zrelacjonował Jan Sikora. Jego zdaniem obecnie przechodzi się do modelu marketowego, w którym klient nie przywiązuje się do konkretnej marki sklepu tylko do produktów, jakie w nim kupuje. Założyciel i prezes Planet Plus wskazał na nowe perspektywy dla usług Kasy Krajowej w zakresie wejścia na platformy sprzedażowe. Przy tej okazji przytoczył przykład łączenia ich z innymi produktami.
Uczestnicy panelu zgodni byli co do tego, iż kierunek cyfryzacji usług finansowych jest trwały w dłuższej perspektywie czasowej a udział SKOK w oferowaniu narzędzi cyfrowych dostępu do usług finansowych - konieczny.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 22.09.2020, 18:06 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NIQ prezentuje raport omawiający trendy w branży technologii konsumenckich w 2025: globalna wartość sprzedaży ma sięgnąć 1,29 bln USD
Koncentracja na obszarach wzrostu w dziedzinie rozwiązań związanych z domową rozrywką i grami komputerowymi, smartfonów, technologii zdrowotnych i technologii wykorzystywanych w miejscu pracy.- 03.04.2025, 14:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ