Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.
Jak pokazują najnowsze badania https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.08.29.20184135v1 aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Dla siebie i innych
Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników.
Oczywiście, im więcej osób z nich korzysta, tym lepiej. Dlatego zachęcamy do pobierania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.
Stale ją rozwijamy - w sklepach Google Play i App Store dostępna już jest jej najnowsza wersja uzupełniona o angielskie i ukraińskie wersje językowe.
- Do pobrania i instalowania naszej aplikacji zachęcamy także cudzoziemców pracujących lub uczących się w Polsce. Dzięki nowym wersjom językowym korzystanie z niej na pewno będzie dla nich dużo prostsze – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Aktualnie z aplikacji korzystają 807 904 osoby (dane z 21 września), każdego dnia do tego grona dołącza 5-10 tysięcy nowych użytkowników. Z takiej samej aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów.
Jeśli w swoich telefonach nie zainstalowaliście jeszcze STOP COVID – ProteGO Safe, zróbcie to już dziś. Oto jak działa.
Wszystko w Twoich rękach
Po pierwsze i najważniejsze – aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, znajdziecie ją w sklepach Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl lub App Store https://apps.apple.com/pl/app/stop-covid-protego-safe/id1508481566.
Po zainstalowaniu STOP COVID - ProteGO Safe w telefonie, aplikacja poprosi Was o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. Zróbcie to koniecznie! To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth, którą większość z Was na pewno dobrze zna. Wykorzystujemy ją na co dzień np. do „sparowania” swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.
Dzięki tej funkcji – STOP COVID - ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest STOP COVID - ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.
Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni.
WAŻNE! Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach, nie śledzi Waszej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików, które trzymacie w telefonie. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle.
Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą miałaś/miałeś nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Twoim, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację STOP COVID - ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa).
Jeśli chory potwierdzi, że korzysta ze STOP COVID - ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.
Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.
WAŻNE! Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą kto ją im wysłał.
W STOP COVID – ProteGO Safe możecie też wypełniać testy oceny ryzyka zachorowania i prowadzić dziennik zdrowia.
Odpowiedz na pytanie
Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy zainstalować STOP COVID - ProteGo Safe, odpowiedzcie na te pytania:
- Czy robisz zakupy w sklepach stacjonarnych?
- Czy bierzesz udział w mszach świętych?
- Czy korzystasz z komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego?
- Czy w pracy lub szkole/na uczelni masz kontakt z wieloma osobami?
- Czy spotykasz się ze znajomymi w restauracjach, pubach, pracy, itp.?
- Czy niebawem wybierasz się na wesele, do kina, na koncert, mecz, piknik, na siłownię, do fryzjera, kosmetyczki, itp.?
Jeśli choćby na jedno z tych pytań odpowiedzieliście – TAK, zainstalujcie aplikację STOP COVID - ProteGO Safe. Zróbcie to już dziś i namówcie do tego swoich bliskich i znajomych.
- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl
- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu App Store. https://apps.apple.com/pl/app/stop-covid-protego-safe/id1508481566
Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na www.gov.pl/stopcovid
Pobierz aplikację STOP COVID - ProteGO Safe i otrzymuj powiadomienia o kontakcie z koronawirusem – obejrzyj spot. https://www.youtube.com/watch?v=v9dtEwz0nY8&feature=youtu.be
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.09.2020, 17:56 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |