Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MI informuje:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie studium korytarzowego, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz uzyskanie decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Miejsca Piastowego w ciągu drogi krajowej nr 28. Obwodnica Miejsca Piastowego zostanie zrealizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna.
- Obwodnica Miejsca Piastowego jest kolejną inwestycją na Podkarpaciu, uruchamianą w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Dzięki niej mieszkańcy będą się czuli bezpieczniej, a dla kierowców nowa trasa oznacza sprawny przejazd drogą krajową nr 28, która jest jedną z bardziej zatłoczonych dróg w regionie. Dotrzymujemy słowa danego mieszkańcom woj. podkarpackiego i całej Polski - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Ogłoszenie przetargu na realizację tej inwestycji w systemie projektuj i buduj jest planowane na początku 2024 r., a jej ukończenie przewidziano w połowie 2028 r.
Prace przygotowawcze i analiza wariantów przebiegu
Głównym celem studium korytarzowego i studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnic i uzyskanie decyzji środowiskowych, a następnie dokonanie pełnego rozpoznania geologicznego i ustalenie granic pasa drogowego przyszłych odcinków dróg krajowych. Ostatecznie przebieg nowych dróg zostanie ustalony decyzji o środowiskowej.
Obwodnica Miejsca Piastowego
Obwodnica Miejsca Piastowego o długości 22,3 km została zaplanowana jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Nowa trasa ominie dodatkowo Rymanów, Besko i Zarszyn w ciągu DK28.
Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu, jaki koncentruje się w mieście w układzie wschód-zachód w ciągu drogi krajowej nr 28, stanowiącej główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województwa podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji tej obwodnicy ruch tranzytowy w centrum miejscowości powinien się znacząco zmniejszyć. Planowane jest docelowe wytyczenie nowego przebiegu drogi krajowej nr 28, co powinno również poprawić sytuację w miejscowościach sąsiednich i poprawić dostępność do planowanej drogi ekspresowej S19.
Zakres inwestycji
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje:
- budowę skrzyżowań jednopoziomowych (rond),
- budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu,
- budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową,
- budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego,
- budowę urządzeń ochrony środowiska,
- przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej,
- budowę oświetlenia drogowego,
- organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- zagospodarowanie terenu zielenią.
Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim
W ramach programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:
- Obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
- Obwodnica Jasła w ciągu DK73,
- Obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9 (ogłoszony przetarg na dokumentacje),
- Obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28 (ogłoszony przetarg na dokumentacje),
- Obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9 (ogłoszony przetarg na dokumentacje),
- Obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
- Obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77 (ogłoszony przetarg na dokumentacje),
- Obwodnica Sanoka w ciągu DK84 – II etap (ogłoszony przetarg na koncepcję programową).
#100obwodnic
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na?stronie Ministerstwa Infrastruktury: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020---2031
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.10.2020, 16:18 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |