Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBŚP informuje:
20 osób zatrzymanych, przeszukanych kilkadziesiąt mieszkań i firm, a to wszystko podczas akcji, w której wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy CBŚP, CPKP "BOA" i KAS. Śledztwo nadzorowane jest przez Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej dot. zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wystawiali nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić blisko 80 mln zł.
Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na zasadzie tzw. "karuzeli podatkowej" popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem przestępstwa były między innymi usługi budowlane. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę "znikających" podatników lub "buforów", tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową generowały koszty.
Podczas działań prowadzonych w ramach śledztwa wsparcia udzielili funkcjonariusze i pracownicy KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę blisko 80 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości prawie pół miliarda złotych. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych.
Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od połowy 2018 roku, aż do czerwca 2020 roku, kiedy to zatrzymano pierwszych podejrzanych. Terenem działania grupy były województwa: zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie, dolnośląskie, łódzkie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Tam też przeprowadzono akcję, podczas której policjanci CBŚP ze Szczecina, Łodzi, Katowic, Warszawy, Kielc, Krakowa, Wrocławia oraz Poznania wspólnie z funkcjonariuszami i pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej przy wsparciu Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" zatrzymali 20 osób (4 kobiety i 16 mężczyzn). Wówczas to, podczas przeszukań 42 miejsc (zamieszkania, siedzib spółek i biur rachunkowych) policjanci zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. Na poczet przyszłych kar i grzywien dokonano blokad szeregu rachunków bankowych.
W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT. 19 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna kierowania nią. Podejrzanym grozić może kara pozbawienia wolności do 25 lat.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 osób. Jest to kolejne uderzenie w tę grupę. W śledztwie występuje 35 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono blisko 140 zarzutów. Sprawa jest rozwojowa i planowane są następne zatrzymania.
Opis poprzedniej realizacji: Pieniądze w pralce - rozbita grupa, której członkowie są podejrzani m.in. o zbrodnię vatowską (https://www.cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/190441,Pieniadze-w-pralce-rozbita-grupa-ktorej-czlonkowie-sa-podejrzani-min-o-zbrodnie-.html?search=2700478365262)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ osk/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2020, 09:37 |
Źródło informacji | CBA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |