Newsletter

Nauka i technologie

MC: Milion Polaków ze STOP COVID – ProteGO Safe (komunikat)

14.10.2020, 13:04aktualizacja: 14.10.2020, 19:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Polska aplikacja powiadamiająca o możliwym kontakcie z koronawirusem jest coraz popularniejsza. Jest też bezpłatna, bezpieczna, można w niej zrobić test oceny ryzyka zachorowania i prowadzić dziennik zdrowia.

Było DDM. Jest DDMA, czyli dystans, dezynfekcja, maseczki, aplikacja. Ta aplikacja to STOP COVID – ProteGO Safe. Do dziś pobrało ją 1 009 840 Polaków. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym lepiej.

Test i dziennik

Jeśli słyszeliście o naszej aplikacji, na pewno już wiecie, że wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Razem z nimi użytkownicy aplikacji dostają też informację, co w takiej sytuacji zrobić, z kim się skontaktować. To jednak niejedyne ważne i potrzebne funkcje tej aplikacji. Możecie w niej wykonać testy oceny ryzyka zakażenia oraz prowadzić dziennik zdrowia. To bardzo pomocne.

Czy masz jeden z poniższych objawów – gorączka, kaszel, duszność? A może czujesz się osłabiony, masz bóle mięśni, dreszcze, upośledzony smak lub węch? Czy w ciągu ostatnich 14 dni miałeś/-aś bliski kontakt z osoba zakażoną koronawirusem? To tylko niektóre pytania z dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka. Odpowiedzi są w pełni anonimowe. Na ich podstawie dostajecie informację, do jakiej grupy ryzyka infekcji zostaliście zakwalifikowani.

Warto, choć nie jest to obowiązkowe, wypełniać ten test codziennie.

Podobnie jak codziennie naprawdę warto uzupełniać dostępny w STOP COVID – ProteGO Safe dziennik zdrowia. To intuicyjne i bardzo pomocne narzędzie.

Jak sama nazwa wskazuje w dzienniku – codziennie można notować wysokość swojej temperatury, brak lub występowanie takich objawów jak katar, kaszel, dreszcze i ból mięśni. To także miejsce, w którym można zanotować z kim się spotkaliśmy i gdzie byliśmy.

Zadaliście sobie teraz pytanie: a po co mi to? Być może teraz nie jest to coś, o czym codziennie myślicie. Jednak gdyby okazało się, że jesteście zakażeni koronawirusem, to będzie pierwsza rzecz po którą sięgnięcie. W takiej sytuacji, której oczywiście nikomu nie życzymy, takie informacje ułatwią też pracę służbom sanitarnym. Dużo szybciej będą mogły dotrzeć do osób potencjalnie zagrożonych zakażeniem. Pamięć jest zawodna. Dzięki zapiskom w dzienniku zdrowia można jej pomóc.

I nie myślcie, że to tylko narzędzie dla hipochondryków. Podejdźcie do sprawy poważnie. Wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenie.

Powiadomienia i wskazówki

Wróćmy jednak do podstawowej funkcji STOP COVID – ProteGO Safe, czyli wysyłania powiadomień o możliwym kontakcie z koronawirusem. Na początek – kilka informacji od naukowców.

Jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników.

Dlatego tak ważne, aby z aplikacji korzystało możliwie najwięcej osób. Pierwszy milion to niezły wynik, jednak chcielibyśmy, aby ze STOP COVID - ProteGO Safe korzystało jeszcze więcej osób.

W swoich telefonach macie już pewnie mnóstwo różnych aplikacji – sklepowych, z grami, wiadomościami, ploteczkami, mierzycie zrobione kroki, obrabiacie zdjęcie, itp. Teraz pomyślcie o zdrowiu swoim i swoich bliskich – rodziców, dziadków, znajomych, przyjaciół. Dzięki STOP COVID – ProteGO Safe naprawdę skutecznie możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, chroniąc innych przed zakażeniem.

I tu pewnie zadajecie sobie kolejne pytanie, które my słyszeliśmy już nie raz: jak niby aplikacja ma chronić przed zakażeniem?

No jak?

Już odpowiadamy. Wyobraźcie sobie sytuację, że jest piątek, wybieracie się na domówkę, do kina, a może planujecie weekendową wizytę u rodziców. Nagle na ekranie Waszego telefonu pojawia się informacja, że mogliście mieć kontakt z koronawirusem. Zmienicie plany czy nie? Tutaj odpowiedzi mogą być oczywiście różne, jednak jeśli choć jedna osoba po otrzymaniu takiego powiadomienia zrezygnuje z pójścia na imprezę, przełoży wizytę u rodziców na inny termin – może uchronić innych przed zakażeniem, tym samym ograniczając rozprzestrzenianie się koronawirusa.

I tak to właśnie działa. Oczywiście, dużo w tym wszystkim zależy od naszej solidarności i odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że z Waszej strony możemy na nie liczyć…

A jak to się dzieje, że takie powiadomienie może w ogóle do Was trafić?

Jeśli pobierzecie aplikację, zainstalujecie ją w swoim telefonie i co bardzo (!) ważne uruchomicie system monitorowania ryzyka (jest oparty o Bluetooth) STOP COVID – ProteGO Safe zacznie monitorować Wasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana.

Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt Waszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – Wasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni.

I tu ważna informacja! Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji, nie inwigiluje, nie wysyła żadnych danych na Wasz temat na „rządowy” serwer.

STOP COVID – ProteGO Safe zbiera jedynie zupełnie anonimowe informacje o spotkaniach urządzeń. Jeśli nie wierzycie, zajrzyjcie na GitHub https://github.com/ProteGO-Safe, gdzie opublikowaliśmy jej kod.

Dlaczego nie?

Idziemy dalej - jeśli w trakcie wspomnianych 14 dni osoba, z którą mieliście nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Waszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację STOP COVID - ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

I na koniec: nasza aplikacja niemal niczym nie różni się od innych tego rodzaju aplikacji, które zostały opublikowane w innych krajach Unii Europejskiej.

Z identycznych aplikacji (o innej nazwie) korzysta już kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. Warto dołączyć do tego grona.

W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, z których korzystacie na co dzień, STOP COVID - ProteGO Safe szanuje Waszą prywatność – nie śledzi Was, nie zbiera Waszych danych, tym bardziej nigdzie ich nie przekazuje. Pobierzcie ją już dziś z Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.mc.protegosafe&hl=pl lub AppStore https://apps.apple.com/pl/app/protego-safe/id1508481566?l=pl.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/stopcovid

************

Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ est/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.10.2020, 13:04
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii