Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRPiT informuje:
Wysłuchanie i zebranie postulatów dotyczących wsparcia przedstawicieli branży weselnej – to temat dzisiejszych konsultacji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz wiceminister Olgi Semeniuk z przedstawicielami tych branż. Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazły się Państwa firmy w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, wprowadzonymi z powodu pandemii. Zrobimy jednak wszystko, aby przedsiębiorcy zostali objęci pomocą ze strony państwa– zadeklarował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
I dodał: - Chcemy wypracować konkretne rozwiązania dla poszczególnych branż, uzgodnić je z rządem i w ciągu kilku najbliższych dni je Państwu przedstawić.
A obecna na spotkaniu wiceminister Olga Semeniuk wskazała: – Przetrwaliśmy wspólnie razem wiosnę i lato. Zrobimy też wszystko, aby polska gospodarka przetrwała jesień, zimę i cały 2021 rok. Analizujemy postulaty zgłaszane przez branżę weselną. A decyzje dotyczące jej dalszego funkcjonowania w dobie pandemii koronawirusa zapadną szybko.
Od poniedziałku w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, jak m.in. wesela, czy konsolacje. W strefie żółtej w weselach i innych uroczystościach może brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej.
W spotkaniu oprócz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wzięli także udział m.in.: Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Adam Abramowicz – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej oraz 35 – tysięcznej grupy wsparcia Beauty Razem i Akademii Sztuki Piękności.
Przedstawiciele branży opisali bieżącą trudną kondycją branży oraz poprosili o stworzenie strategii działania na 2021rok. Przedstawione zostały także konkretne postulaty w zakresie dalszego punktowego wsparcia ich branży. A są to: zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki, dopłaty do wynagrodzeń i postojowe dla pracowników, uruchomienie tarczy dla branży ślubnej nieidentyfikowanej poprzez PKD, zmniejszenie vat na usługi ślubne i kosmetyczne do 8 %, uruchomienie środków na przekształcenie działalności/przebranżowienie.
Kondycja branży beauty zależy od kondycji branży ślubnej - wskazał Michał Łenczyński z Beauty Razem - Dodał, że salony beauty przeżywają drugą falę kryzysu, pomimo stosowania bardzo rygorystycznego reżimu bezpieczeństwa. Zadeklarował, że branża beauty i branża ślubna mówią jednym głosem, a ich postulaty są wspólne.
Przedstawiciele branży wskazali, że doceniają wszystko, co państwo zrobiło dotychczas dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o zabezpieczenie ich płynności finansowej i ochrony miejsc pracy, a także zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.
Agnieszka Winnicka Prezes PSBS: „Jesteśmy wdzięczni, że spotkanie odbyło się tak szybko i liczymy, że kolejne kroki będą wdrażane również w trybie „cito”.
Do stałego kontaktu z branżą weselną - z ramienia MRPiT - wydelegowano Panią Kamilę Król; adres do korespondencji: kamila.krol@mr.gov.pl.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.10.2020, 07:04 |
Źródło informacji | MRPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |