Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: Wicepremier Jarosław Gowin nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego (komunikat)

23.10.2020, 14:08aktualizacja: 23.10.2020, 14:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Wicepremier Jarosław Gowin nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego

23 października br. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Jej przewodniczącym na najbliższy rok został wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w RDS reprezentować będzie także wiceminister Olga Semeniuk.

- Udział w pracach Rady Dialogu Społecznego, która skupia przedstawicieli związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz stronę rządową, to dla mnie wielki zaszczyt i duże wyzwanie. Moim celem jest uczynienie z tego gremium najważniejszego forum konsultacji rozwiązań, które są kluczowe, z punktu widzenia polskiej gospodarki i rynku pracy. Wierzę też, że działalność Rady może stać się przykładem na to, jak prowadzić konstruktywny dialog w naszym, jakże dziś podzielonym, społeczeństwie – podkreśla wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

A wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk, która w RDS będzie odpowiedzialna za dialog społeczny,wskazuje: - W tak trudnej sytuacji, w jakiej wskutek pandemii Covid-19, znajduje się dziś polskie społeczeństwo i gospodarka, umiejętność dialogu, współpracy i gry zespołowej dla dobra kraju, wydają się tym bardziej istotne i pożądane.

Co to jest Rada Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego to najważniejsze krajowe forum współpracy rządu, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. W jej skład wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych, reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz rządu. Członków Rady powołuje Prezydent RP.

Przedstawicielami strony rządowej w RDS są:

- Jarosław Gowin - Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii – przewodniczący RDS,

- Jacek Sasin - Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych,

- Marlena Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej,

- Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury,

- Mariusz Kamiński - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,

- Adam Niedzielski - Minister Zdrowia,

- Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki,

- Tadeusz Kościński - Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej,

- Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska.

oraz

- Olga Semeniuk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialna za dialog społeczny

- Sebastian Skuza - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za budżet.

Organizacje związkowe reprezentowane w RDS:

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,

- Forum Związków Zawodowych,

- NSZZ "Solidarność"

Reprezentatywne organizacje pracodawców:

- Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,

- Konfederacja „Lewiatan”,

- Związek Rzemiosła Polskiego,

- Związek Pracodawców Business Centre Club,

- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z głosem doradczym przedstawiciele:

- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

- Prezesa Narodowego Banku Polskiego,

- Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,

- Głównego Inspektora Pracy.

Geneza i cele RDS

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego.

Zadaniem Rady Dialogu Społecznego jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki.

Rada ma także, w praktyczny sposób, realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Rada wspiera również określanie i wdrażanie polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych. Jej rolą jest także budowanie wokół nich społecznego porozumienia poprzez prowadzenie przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2020, 14:08
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ