Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MI informuje:
Rozpoczyna się przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnic Stargardu i Złocieńca na drodze krajowej nr 20. Inwestycje te zostaną zrealizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
- Decyzja rządu premiera Mateusza Morawieckiego o realizacji dodatkowych 100 obwodnic na drogach krajowych oznacza wzrost bezpieczeństwa i komfortu podróżowania na tych trasach. Nowe inwestycje przyczynią się ponadto do aktywizacji gospodarczej wielu regionów Polski – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Obie obwodnice zaprojektuje firma Lafrentz Polska, łączna wartość umów to 3 mln zł. Zakończenie prac przygotowawczych jest planowane w 2023 roku. Po uzyskaniu wymaganych przepisami decyzji i uzgodnień zostaną ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i budowę tych obwodnic. Realizacja obu inwestycji planowana jest w latach 2024-2028.
Obwodnice Złocieńca i Stargardu to zupełnie nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Przygotowanie dokumentacji będzie obejmowało opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z raportem oddziaływania na środowisko oraz elementów koncepcji programowej z wykonaniem badań podłoża. Dokumentacja ta pozwoli uzyskać decyzję środowiskową, w której zostanie zatwierdzony przebieg tras.
Obwodnica Złocieńca
Obecnie droga krajowa nr 20 prowadzi przez centrum miasta. Utrudnieniem dla kierowców jest przejazd przez linię kolejową, przy którym znajdują się niekorzystnie usytuowane skrzyżowania DK20. Powoduje to problemy z bezpieczeństwem ruchu drogowego i pieszego. Bieżące działania, prowadzone we współpracy z PKP, poprawiły warunki ruchu pieszego w tym rejonie, ale prawdziwym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych w Złocieńcu będzie budowa obwodnicy. W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 5 km. Dokładny zakres inwestycji i przebieg trasy zostaną ustalone w wyniku prac przygotowawczych.
Obwodnica Stargardu
Stargard posiada już obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S10. Przez miasto przebiega jednak DK20 biegnąca od Stargardu przez Drawsko Pomorskie, Szczecinek i Bytów do Gdyni. Pełne wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego będzie możliwe po realizacji obwodnicy w ciągu DK20. Nowa trasa o długości ok. 4,5 km, wybudowana jako odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym), będzie omijała Stargard od wschodu. Z istniejącą S10 połączy się na węźle Stargard Wschód, który zostanie rozbudowany. Dokładny przebieg drogi oraz rozwiązania techniczne zostaną określone w procesie przygotowawczym.
Program budowy 100 obwodnic w województwie zachodniopomorskim
W ramach programu obwodnicowego w województwie zachodniopomorskim powstanie łącznie 9 obwodnic o łącznej długości 47,3 km i szacowanej wartości 1,2 mld zł:
- Obwodnica Człopy w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31,
- Obwodnica Kołbaskowa w ciągu drogi krajowej nr 13,
- Obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20,
- Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20,
- Obwodnica Szwecji w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Obwodnica Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22,
- Obwodnica Złocieńca w ciągu drogi krajowej nr 20.
We wrześniu 2020 r. ruszył przetarg na realizację obwodnicy Gryfina w ciągu DK31, a do końca roku GDDKiA ogłosi jeszcze przetarg na realizację obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Od wiosny tego roku trwają prace projektowe dla obwodnic Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22. Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13.
***
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.10.2020, 16:08 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |