Newsletter

MR: Konsultacje kierownictwa MRPiT z branżą targową: kolejne wsparcie przewiduje tzw. tarcza branżowa (komunikat)

29.10.2020, 16:35aktualizacja: 29.10.2020, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Polskie firmy, w tym branża targowa, dostały już blisko 150 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów jest też na liście sektorów, dla których pomoc przewiduje tzw. tarcza branżowa – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Szef MRPiT, wraz z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym i wiceminister Olgą Semeniuk, przeprowadził dziś konsultacje z branżą targową.

– Naszym zadaniem, jako MRPiT, jest pomoc polskim przedsiębiorcom. Wsparcie zaoferowane wiosną w postaci tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej opiewa, na ogromne kwoty, jak dotąd, prawie 150 mld zł. W planach mamy już kolejne formy wsparcia – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów (PKD 82.30.Z) jest na liście sektorów, dla których pomoc przewidziana jest w tarczy branżowej, którą obecnie zajmuje się Sejm – zaznaczył podczas spotkania wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

– Branża targowa jest oknem wystawowym polskiej gospodarki na świat. W większości reprezentuje polski kapitał. Bierzemy to pod uwagę, analizując Państwa postulaty – zwrócił się wicepremier do przedstawicieli branży targowej.

Wtórował mu wiceminister Andrzej Gut-Mostowy: – Dostrzegamy fakt, że branża targowa może być fundamentalnym narzędziem do budowy polskiej gospodarki w tych ciężkich czasach.

A wiceminister Olga Semeniuk wskazała: – Planując wsparcie dla polskich przedsiębiorstw, w które uderzyła pandemia Covid-19, musimy skupić się na rozwiązaniach, które uwzględnią perspektywę najbliższych miesięcy i lat.

W spotkaniu z przedstawicielami branży targowej uczestniczyli: Tomasz Kobierski, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, Beata Kozyra - Prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Andrzej Mochoń - Prezes Zarządu Targi Kielce, Grażyna Grabowska - Prezes Zarządu Targi w Krakowie, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, Urszula Potęga - Prezes MT Targi Polska, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów Targów, Tomasz Szypuła Prezes Ptak Warsaw Expo, Jerzy Romański Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Targowej, Paula Fanderowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów w Polsce.

Dotychczasowa pomoc dla branży targowej

Ze względu na sytuację przedsiębiorstw z branży targowej, spowodowaną przez pandemię Covid-19, mogły one dotychczas skorzystać z szeregu form państwowej pomocy. Rozwiązania pomocowe zawierały kolejne ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej, a także tarcza finansowa PFR; ostatnią formą wsparcia jest tarcza turystyczna (tzw. tarcza 5.0). Są to:

- wsparcie dla osób samozatrudnionych w postaci możliwości wykorzystania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów;

- niskooprocentowane pożyczki dla mikro przedsiębiorców;

- świadczenie postojowe;

- dodatkowego, jednorazowe świadczenie postojowe;

- zwolnienie ze składek ZUS (marzec, kwiecień, maj);

- zwolnieniu ze składek ZUS (lipiec – wrzesień 2020);

- Tarcza PFR;

- Tarcza ARP (leasing operacyjny na zakup maszyn i urządzeń, pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2020, 16:35
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ