Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: 30 października dniem akcji „Szkoła Pamięta” (komunikat)

30.10.2020, 13:48aktualizacja: 30.10.2020, 13:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

30 października dniem akcji „Szkoła Pamięta” – ponad 6 200 szkół i placówek!

Ponad 6 200 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Szkoła pamięta”. Cieszymy się, że tak wielu uczniów i nauczycieli z całego kraju podejmuje inicjatywy, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic oraz postaci historycznych. O swoich działaniach szkoły informują na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, publikując posty z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

„Szkoła pamięta” 2020

Do tegorocznej akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i nauczyciele przygotowali wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw. Na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, przypomnieć o historii swojej małej ojczyzny i ważnych rocznicach historycznych.

W akcji wzięli także udział uczniowie i nauczyciele ze szkół polonijnych – otrzymaliśmy od nich 40 zgłoszeń.

W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, zachęcaliśmy uczniów i nauczycieli przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

#SzkołaPamięta – przykłady działań

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty i fotorelacje z działań zrealizowanych w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Dodają także posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Oto kilka wybranych inicjatyw, którymi podzieli się uczniowie i nauczyciele ze szkół uczestniczących w akcji.

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przeciszewie przygotowali gazetkę ścienną poświęconą lokalnym miejscom pamięci. Przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary okupacji hitlerowskiej na murze sierpeckiego klasztoru. Gazetki ścienne o Święcie Zmarłych oraz lokalnej historii przygotowali podopieczni Fundacji Złote Serce. Społeczność Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku wysłała wirtualne kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego. O bohaterach Armii Krajowej pamiętali także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdańsku, którzy przesłali kombatantom i ich rodzinom e-kartki z poezją patriotyczną.

Na wirtualny spacer szlakiem lokalnych miejsc pamięci udały się przedszkolaki z Przedszkola publicznego nr 2 im. Jasia i Małgosi w Radlinie, a wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku poznali filmy dokumentalne dotyczące lokalnej historii. Uczniowie klasy 5 a ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumii zaprezentowali rodzinne pamiątki z czasów i oraz II wojny światowej. Z kolei licealiści z Zespołu Szkół w Rzepinie wzięli udział w konkursie recytatorskim on-line.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu zaangażowała się w przygotowanie filmowej wersji Apelu Poległych. Na uwagę zasługuje również film „Rok 1920 na Południowym Podlasiu” zrealizowany przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, a także akcja zorganizowana przez Zespół Szkół nr 128 w Warszawie. Uczniowie tej placówki zapalali wirtualne znicze pamięci dla bohaterów Powstania Warszawskiego z ich okolicy.

To tylko wybrane przykłady z tysięcy działań podejmowanych przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. W całym kraju uczniowie i nauczyciele zorganizowali szereg podobnych inicjatyw. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich niezwykłej pomysłowości oraz zaangażowania.

„Szkoła pamięta” – idea akcji

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom oraz rodzicom za udział w akcji i piękne świadectwo pamięci oraz szacunku do naszej historii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2020, 13:48
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ