Pobierz materiał i Publikuj za darmo
![PKO BP - grafika](/sites/default/files/styles/open_article_750/public/attachments/202011/DOC.20201123.37771355.image_processing20201118-25736-3at5gc.jpg?itok=cjH13upm)
Nowy projekt o nazwie Sandbox Blockchain to tzw. piaskownica, czyli środowisko testowe, w którym firmy i startupy pracujące nad produktami i usługami z wykorzystaniem technologii blockchain mogą przetestować swoje pomysły w bezpiecznym środowisku programistycznym.
„Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu” – podkreśla wiceprezes PKO BP Adam Marciniak.
Podstawową zaletą „piaskownicy” technologicznej jest możliwość obniżenia kosztów technicznych i operacyjnych jeszcze przed wdrożeniem danego rozwiązania na rynek. Dodatkowo autorzy platformy zapewniają zainteresowanym podmiotom dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych.
Projekt Sandbox Blockchain oferuje użytkownikom możliwość testowania rozwiązań bazujących na modularnej technologii blockchain o nazwie Hyperledger Fabric (HLF). Wybór technologii jest podyktowany rygorystycznymi wymogami w zakresie weryfikacji użytkowników oraz terytorialności danych, co pozwala tworzyć usługi w szerokim zakresie.
„W ramach naszej platformy blockchain uczestnicy będą mogli nie tylko przetestować swoje rozwiązania w przyjaznym i bezpiecznym środowisku programistycznym, ale również uzyskać bezcenne wsparcie praktyków z każdego kluczowego obszaru” - zaznaczył prezes IBM Polska Jarosław Szymczuk.
Krajowa Izba Rozliczeniowa pełni rolę lidera projektu, zaś partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest IBM, odpowiadający za technologię Hyperledger Fabric. Operator Chmury Krajowej zapewnia z kolei w pełni zautomatyzowaną platformę na własnej infrastrukturze, która oferowana jest w modelu Platform as a Service.
„Blockchain ma ogromny potencjał - już teraz jest wykorzystywany komercyjnie przez banki w formie tzw. trwałego nośnika. Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku” - stwierdził prezes KIR Piotr Alicki.
Za nabór startupów do projektu, merytoryczną ocenę pomysłów oraz wsparcie uczestników w zakresie konsultingu biznesowego odpowiada PKO Bank Polski. UKNF i fundacja Fintech Poland zajmą się kwestiami regulacji i otoczenia prawnego. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne.
Dla uczestników zakwalifikowanych do udziału w projekcie Sandbox Blockchain użytkowanie platformy nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami. Więcej informacji o projekcie i jego partnerach oraz zasadach aplikowania i akceptacji uczestników „piaskownicy” blockchain można znaleźć na stronie www.sandboxblockchain.pl.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.11.2020, 11:20 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Nowy system wizowy ma wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność gospodarki Kazachstanu PAP
Kazachstan wprowadził właśnie trzy nowe kategorie wiz: adresowane do osób zainteresowanych podjęciem pracy stacjonarnej bądź zdalnej lub założeniem własnej firmy na, jak wskazują statystyki m.in. Banku Światowego, jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Azji.- 10.02.2025, 16:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: największe polskie firmy energetyczne potrzebują szybszych zmian prawnych dla realizacji strategii rozwoju
Warszawa, 10 lutego 2025 r. - Ambitne strategie rozwoju, opublikowane w ostatnich miesiącach przez największe polskie spółki energetyczne - Orlen, Tauron i Enea, wymagają od rządu szybszych zmian legislacyjnych, zwłaszcza w obszarze odnawialnych źródeł energii, twierdzą eksperci Baker McKenzie. Bez przyspieszenia prac legislacyjnych, spółki skarbu państwa mogą napotkać wyzwania w realizacji celów związanych z rozwojem własnych OZE i osiągnięciem neutralności klimatycznej.- 10.02.2025, 12:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Nowa era bezpieczeństwa - innowacyjne schrony i technologie ochronne prezentowane na targach BUDMA 2025
Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego wraz z kluczowymi partnerami - Milbud Sp. z o.o., Aegis Sp. z.o. oraz Ośrodkiem Projektowym Budownictwa Specjalnego Sp. z o.o. – zaprezentują na wspólnym stoisku podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 w Poznaniu technologie i rozwiązania w zakresie budownictwa ochronnego, infrastruktury krytycznej oraz systemów zabezpieczeń, odpowiadające na aktualne wyzwania związane z ochroną ludności i obronnością państwa.- 10.02.2025, 09:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Milbud
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ