Newsletter

KGHM: pandemia nas nie zatrzymała

07.12.2020, 15:58aktualizacja: 07.12.2020, 16:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KGHM/Kadr z filmu
KGHM/Kadr z filmu
„Barbara święta o górnikach pamięta” - brzmi śląskie przysłowie. Patronka trudnych i niebezpiecznych zawodów widać szczególnie upodobała sobie górników Zagłębia Miedziowego, skoro zysk netto grupy kapitałowej KGHM za 3 kwartały 2020 wyniósł ponad 1,2 mld zł, zakłady utrzymały produkcję i zatrudnienie, a w kopalniach nie rozwinęły się ogniska zakażeń SARS-CoV-2.

„Pamiętam głosy doradcze, które na wiosnę mówiły >>trzeba zatrzymać przemysł, zatrzymać produkcję<< – a myśmy się nie zatrzymali. Kończymy rok w zasadzie nie odchodząc od założeń, które poczyniliśmy w roku 2019” - powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA. – Mamy utrzymane miejsca pracy, mamy stabilność wynagrodzeń, mamy wynik, który pozwala nam spojrzeć w oczy naszym akcjonariuszom i inwestorom. Dzięki opiece świętej Barbary pracujemy, sprzedajemy i idziemy do przodu” – pokreślił.

W tym roku pandemia nie pozwoliła na tradycyjne obchody górniczego święta. W miejsce hucznych uroczystości KGHM przygotował specjalny program publicystyczno-newsowy „Od Barbórki do Barbórki”, który stał się okazją do wspomnień i podsumowań.

Dolny Śląsk obfituje w surowce, które napędzają 4. rewolucję przemysłową. KGHM podczas 60-letniej działalności wydobyła ponad 1 mld ton rudy i wyprodukowała ponad 20 mln ton miedzi. Produkcja miedzi wynosi obecnie ok. 700 tys. ton rocznie, a złoża w okolicach Lubina pozwalają na eksploatację przez kolejne 40-50 lat. 

Wydobywana ruda jest polimetaliczna i w jej skład wchodzą również mniejsze ilości srebra oraz śladowe ilości złota. W 2019 r. produkcja srebra wyniosła ok. 1,4 tys. ton, co uplasowało KGHM w gronie czołowych producentów na świecie. Spółka co roku produkuje ok. 3 ton złota oraz wydobywa 300 tys. ton soli kamiennej ze złoża w Sieroszowicach. 

KGHM wykazała się społeczną odpowiedzialnością biznesu. Grupa kapitałowa aktywnie wspiera walkę z pandemią Covid-19. Rada Medyczna KGHM, organ złożony z lekarzy, naukowców i kadry zarządzającej KGHM, wprowadziła szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pracowników.

W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie KGHM otworzył specjalny oddział dla osób zakażonych koronawirusem. W kopalniach i oddziałach spółki został uruchomiony system bezkontaktowego pomiaru temperatury, rozmieszczono tam również dystrybutory płynu odkażającego, a pomieszczenia są regularnie ozonowane.

Spółka przestawiła linię produkcyjną materiałów wybuchowych na wytwarzanie płynu dezynfekującego Nitrosept, w ilości 80 tys. litrów dziennie. Ponad 100 tys. litrów zostało przekazane dla 1000 placówek medycznych i społecznych w całej Polsce, a w ramach akcji „Górnicy górnikom” 6 tys. litrów płynu trafiło do 12 kopalni na Śląsku. 

„To było nie do przewidzenia, nie wiedzieliśmy, że będziemy się zmagać z niewidzialnym wrogiem – koronawirusem. Oczywiście nasza strategia, nasze założenia odpowiadają na takie wyzwania. Wiedzieliśmy, że świat będzie bardzo zmienny, że będzie się zmieniała makroekonomia, mogą być różnego rodzaju turbulentne wstrząsy. Ale jako firma jesteśmy i byliśmy na to gotowi” – zaznaczył prezes KGHM, Marcin Chludziński. 

Nad bezpieczeństwem górników w należących do spółki kopalniach czuwają ratownicy Górniczego Pogotowia Ratowniczego. Praca w często ekstremalnych warunkach jest dla nich życiową pasją i powodem do dumy. 

„Ratownik górniczy to taka osoba, która idzie w miejsce, z którego inni uciekają. Największym wyzwaniem jest właściwa ocena sytuacji na dole, żeby nie popełnić błędu. Ogromną rolę odgrywa przygotowanie psychiczne – na dole musimy zachować zimną krew. Ale nigdy nie tracimy nadziei, że idziemy po żywych ludzi” – wyjaśnił Piotr Morawiec, kierownik Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie.

Tegoroczna Barbórka w Zagłębiu Miedziowym ze względu na pandemię odbyła się w mocno okrojonej formie: bez centralnej akademii, pochodu Lisa Majora, skoku przez skórę – czyli przyjęcia do zawodu górnika adeptów szkół górniczych, Karczm Piwnych i Babskich Combrów. Nawet orkiestra dęta grała na Zoomie. Delegacje poszczególnych oddziałów grupy kapitałowej złożyły jednak kwiaty pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego – geologa, odkrywcy dolnośląskich złóż miedziowych w 1957 r. i „ojca chrzestnego” Polskiej Miedzi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 07.12.2020, 15:58
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ