Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego Siemiatycze. Dzięki inwestycji podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego, bardziej funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiektu. To już czwarty budynek zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podlaskim.
- Chcemy żeby Polska rozwijała się równomiernie. Dlatego pieniądze krajowe i Fundusze Europejskie inwestujemy nie tylko w największe miasta, ale też w mniejsze miejscowości. Przykładem takiej lokalnej inwestycji jest dworzec w Siemiatyczach. Komfort, ekologia, estetyka i dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami - tak w skrócie można podsumować efekt modernizacji dworca – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dzięki przebudowie dworca podróżni mogą oczekiwać na pociąg w komfortowych warunkach. Wewnątrz budynku udostępniono podróżnym hol pełniący funkcję poczekalni, który wyposażono w nowe ławki, kosze, plansze z rozkładami jazdy pociągów oraz nowoczesne oświetlenie. Nowością są także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów i system informacji głosowych dostosowujący głośność do tła otoczenia. Renowację przeszła również elewacja budynku.
Budynek dworca i jego otoczenie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca. Dworzec i jego bezpośrednie otoczenie wyposażono również w ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. W budynku znalazły się również toalety ogólnodostępne, w tym te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. W celu ograniczenia strat ciepła wykonano ocieplenie budynku oraz zamontowano stolarkę okienną i drzwiową. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana, co przyczyni się dodatkowo do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.
Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca. Ułożono nowe nawierzchnie chodników i dróg. Na placu przed dworcem wytyczono również miejsca postojowe. W sąsiedztwie budynku zamontowano kosze, ławki i lampy. Uporządkowano także zieleń. W pobliżu dworca wybudowano wiatę rowerową ze stojakami dla jednośladów.
Koszt przebudowy dworca wyniósł prawie 10 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Polska Wschodnia to prawie 3,3 mln zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.12.2020, 15:40 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |