Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Odbudowa po pandemii i socjalna Europa. Priorytety portugalskiej prezydencji w Radzie UE

17.01.2021, 07:00aktualizacja: 26.02.2021, 09:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Premier Portugalii Antonio Costa, fot. Parlament Europejski
Premier Portugalii Antonio Costa, fot. Parlament Europejski
Realizacja umowy brexitowej oraz porozumienia budżetowego wraz z funduszem odbudowy po pandemii to priorytety rozpoczynającej się prezydencji Portugalii w Radzie UE – wynika z publikacji think tanku Parlamentu Europejskiego. Portugalskie przywództwo oprze się też na pięciu filarach skoncentrowanych wokół m.in. praw socjalnych, ochrony konsumentów i klimatu.

Realizacja umowy brexitowej oraz porozumienia budżetowego wraz z funduszem odbudowy po pandemii to priorytety rozpoczynającej się prezydencji Portugalii w Radzie UE – wynika z publikacji think tanku Parlamentu Europejskiego. Portugalskie przywództwo oprze się też na pięciu filarach skoncentrowanych wokół m.in. praw socjalnych, ochrony konsumentów i klimatu.

Z początkiem stycznia Portugalia przejęła od Niemiec przewodnictwo w Radzie UE. Eksperci think tanku Parlamentu Europejskiego w analizie „Dossier portugalskiej prezydencji w Radzie UE” wskazali priorytety i główne cele, które mają przyświecać tej prezydencji.

Jak podkreślili, portugalskie przywództwo w Radzie UE  rozpoczyna się w kluczowym momencie dla Wspólnoty. Zdaniem think-tanku nowa prezydencja skoncentruje się na realizacji wypracowanego z trudnościami porozumienia ws. wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 wraz z Funduszem Odbudowy (Next Generation EU). Zaznaczono przy tym, instrument ten ma pomóc w naprawie szkód gospodarczych i społecznych, które wyrządziła pandemia COVID-19.

W raporcie przypomniano, że w grudniu ub.r. Parlament Europejski przegłosował stosowne regulacje w tym przepisy dotyczące praworządności w zakresie dostępu państw członkowskich do funduszy UE. Jak wskazano podstawowym zadaniem Portugalii będzie zatem nadzór nad realizacją oraz skuteczne wdrażanie tych porozumień.

Drugi priorytet portugalskiej prezydencji związany jest z Brexitem. To właśnie na nową prezydencję przypadnie obowiązek realizacji porozumień,  zawartych w podpisanej w końcu ubiegłego roku  umowie, które regulują przyszłe stosunki z Wielka Brytanią.

Jednym z nich jest „Odporna Europa”. Zgodnie z wytycznymi,  wśród celów prezydencji znajdzie się realizacja planu działania na rzecz unii gospodarczej i walutowej. W tym kontekście kluczowe jest pocovidowe ożywienie gospodarcze, które ma dotrzeć do całego społeczeństwa oraz wzmocnienie stabilności banków i rynków kapitałowych.

W ramach filaru „Odporna Europa”, rozpoczynająca się prezydencja ma skupić się też na realizacji celów określonych przez Komisję Europejską w nowej strategii na rzecz konsumentów. Program ten zakłada  m.in. dostosowanie ochrony konsumentów do nowych warunków, a w szczególności lepsze zabezpieczenie transakcji internetowych i międzynarodowych.

Według ekspertów PE nowa prezydencja skoncentruje się też na realizacji europejskiego planu działania na rzecz demokracji, którego celem jest wzmocnienie pozycji obywatela w państwie.

Drugim podstawowym filarem prezydencji portugalskiej ma być „Socjalna Europa”. Według think tanku PE będzie to znak rozpoznawczy tej prezydencji. W tym kontekście kluczowe ma być wdrożenie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i ustalenie europejskiej płacy minimalnej.

Filar społeczny zakłada też skupienie się na efektywniejszej pomocy dzieciom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.  Chodzi m.in. o zachęcenie państw członkowskich do rozwoju programów zapewniających potrzebującym dzieciom dostęp do darmowych lub niedrogich usług.

Jak podkreślono w publikacji think-tanku PE, prezydencja portugalska oprze się też na filarze „Zielona Europa”. Głównymi inicjatywami w tym zakresie ma być: prawo klimatyczne, gospodarka o obiegu zamkniętym, strategia dotycząca wodoru, niebieska gospodarka oraz  nowa strategia dla lasów i reformy wspólnej polityki rolnej.

Innym filarem rozpoczynającej się prezydencji będzie „Cyfrowa Europa”.  Jak wskazali eksperci chodzi głownie o przyjętą w końcu 2020 r. ustawę o usługach cyfrowych, która kształtuje gospodarkę cyfrową i wyznacza odpowiednie standardy.  Innym istotnym celem jest też przyjęcie unijnego podejścia do sztucznej inteligencji.

Portugalskie przewodnictwo w Radzie UE oprze się też na filarze „Globalna Europa” .Jak podkreślili eksperci w tym zakresie planowany jest szczyt UE – Indie, który zdaniem pomysłodawców  miałby pogłębić współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki.  Z kolei w marcu br. portugalska prezydencja zorganizuje szczyt partnerstwa wschodniego, na którym mają zostać zatwierdzone polityczne cele partnerstwa.

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2021, 07:00
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ