Newsletter

MI: Rozpoczęła się modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie (komunikat)

01.02.2021, 13:11aktualizacja: 01.02.2021, 13:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MI: informuje:

Rozpoczęła się modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

Wody Polskie do 2022 roku domkną system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. 1 lutego 2021 r. zainaugurowano prace budowlane przy wałach przeciwpowodziowych na brzegach Wisły w Krakowie.

Roboty ruszają w oparciu o umowę podpisaną 19 stycznia 2021 r. między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie a firmą Skanska SA.

- Dziś rusza inwestycja tak wyczekiwana przez mieszkańców Krakowa. Dzięki rozbudowie wałów przeciwpowodziowych bez wątpienia podniesie się poziom bezpieczeństwa. Równie ważny będzie także wzrost walorów rekreacyjnych terenów nad Wisłą – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycja „Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie” to przebudowa 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców.

W ramach inwestycji powstaną:

• Odcinek 1 - lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni;

• Odcinek 2 - lewy wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru;

• Odcinek 3 - prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz;

Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić 40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 km².

Mają również stanowić kluczowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla infrastruktury miejskiej oraz pobliskich obiektów przemysłowych. Zabezpieczą m.in. Elektrociepłownię Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.

Inwestycja jest realizowana w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Planowany koszt to ponad 93 mln zł. Prace potrwają do czerwca 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.02.2021, 13:11
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii