Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Parlament Europejski oraz Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie (Niemcy) co roku przyznają Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego projektom realizowanym przez młodych ludzi, które pomagają promować porozumienie między ludźmi z różnych krajów europejskich. Zgłoszenia do przyszłorocznej edycji nagrody można składać do 22 lutego 2021 roku.
Nagroda
Trzy zwycięskie projekty zostaną wyłonione spośród 27 projektów nominowanych przez narodowe jury w każdym państwie członkowskim. Nagroda za najlepszy projekt wynosi 7500 euro, za zajęcie drugiego miejsca – 5000 euro, a za trzecie miejsce – 2500 euro.
Jeśli sytuacja związana z pandemią COVID-19 na to pozwoli, przedstawiciele 27 zwycięskich projektów krajowych zostaną zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Akwizgranie w maju 2021 roku.
Zasady
Aby móc ubiegać się o nagrodę, projekty muszą spełniać następujące kryteria:
propagować wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym,
wspierać budowanie wspólnego poczucia europejskiej tożsamości i integracji,
proponować wzorce postępowania dla młodych ludzi w Europie,
dawać praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty.
Więcej informacji na stronie nagrody.
Pytania można wysyłać na adres: ECYP2021@EP.europa.eu.
Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2020
Z powodu pandemii, ceremonia wręczenia nagród zaplanowana na maj 2020 r. nie mogła się odbyć. Krajowi laureaci zostali wyłonieni przez krajowe jury, ale zwycięzcy na poziomie europejskim nie są jeszcze znani. W polskiej edycji konkursu zwyciężył projekt "Udział osób głosujących po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego" (ang. Participation of First-Time Voters during European Parliament Elections). Inicjatywa ta powstała, by kształtować europejską tożsamość wśród polskiej młodzieży, prezentując korzyści wynikające z uczestnictwa Polski w UE i wyjaśniając dlaczego ważne jest, aby aktywnie uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Europejscy laureaci obu edycji zostaną ogłoszeni i otrzymają nagrody na tej samej uroczystości w Akwizgranie w 2021 roku.
Pierwsze miejsce w 2019 r. zdobył włoski program radiowy dla studentów i młodych pracowników - Radiophonica IT. Drugą nagrodę otrzymał projekt Your European Citizenship (Twoje obywatelstwo europejskie), dzięki któremu fińska młodzież mogła zaznajomić się z procesem podejmowania decyzji w UE i z innymi kulturami europejskimi. Trzecią nagrodę przyznano organizacji Muslims against Antisemitism (Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi) z Austrii.
Harmonogram
Termin składania zgłoszeń: 22 lutego 2021
Ogłoszenie zwycięzców krajowych przez jury krajowe: 16 marca 2021
Uroczystość wręczenia nagrody w Akwizgranie (Niemcy): 11 maja 2021
Wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli: jesień 2021
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.02.2021, 08:43 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |