Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: PPP dla inwestycji chroniących środowisko (komunikat)

03.02.2021, 12:47aktualizacja: 03.02.2021, 12:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR: informuje:

Inwestycje publiczne w obszarze ochrony środowiska można realizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Konferencję "PPP - szansą na inwestycje chroniące środowisko" otworzył wiceminister Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. PPP.

- Od dłuższego czasu obserwujemy niesłabnącą tendencję do coraz ściślejszego powiązania ochrony środowiska z różnymi dziedzinami życia społecznego. Trend ten ma charakter ogólnoświatowy i jest również mocno widoczny w obecnych działaniach polskiego rządu, jak również polskich miast - mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Minister wskazał, że w "Polityce rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego" ochrona środowiska została wskazana na pierwszym miejscu jako jeden z sektorów, w którym PPP może i powinno być wykorzystane na szeroką skalę.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jako Centralna Jednostka ds. PPP aktywnie włączyło się do prac powołanego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska zespołu, który pracuje nad wdrożeniem modeli finansowania projektów sprzyjających zielonej transformacji sektora ciepłownictwa.

- MFiPR już pomaga realizować inwestycje w ochronie środowiska w formule PPP. Zapewniamy wsparcia doradcze dla projektu "Budowa instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych we Włocławku". To laureat konkursu "Osiągnij Sukces z PPP" w kategorii Zielone inwestycje, który zorganizowaliśmy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Na bazie zebranych doświadczeń z etapu przygotowania do realizacji projektu gminy Włocławek, wypracowane zostaną rekomendacje w zakresie finansowania inwestycji w obszarze "energii z odpadów" w modelu PPP - powiedział Waldemar Buda.

Inwestycje chroniące środowisko można realizować w formule PPP przy wsparciu funduszy unijnych. Przykładem takiego projektu jest przedsięwzięcie z Poznania. Projekt z powodzeniem przeszedł przez najważniejsze etapy przygotowania i realizacji inwestycji PPP i obecnie już od prawie 4 lat służy miastu. W ślady Poznania idzie Olsztyn, gdzie w 2020 roku rozpoczęto budowę instalacji do produkcji energii z odpadów z wykorzystaniem PPP i środków europejskich.

- Doświadczenia Poznania i Olsztyna mogą być przykładem do naśladowania dla innych gmin, stojących przed podobnymi wyzwaniami w obszarze gospodarki odpadami a jednocześnie koniecznością modernizacji systemów ciepłowniczych bazujących na węglu - dodał wiceminister Waldemar Buda.

W sektorze wodno-kanalizacyjnym też są udane projekty PPP - inwestycja miasta Mławy, polegającą na budowie i eksploatacji oczyszczalni ścieków. Projekt obecnie znajduje się na etapie utrzymania, stanowiąc dobry przykład właściwie realizowanej inwestycji PPP.

- Gminy, które zastanawiają się nad realizacją inwestycji w formule PPP w ochronie środowiska, powinny przeanalizować poziom cen oferowanych usług i możliwości finansowe swoich mieszkańców. Korzyścią z wyboru formuły PPP jest szansa na brak podwyżek cen świadczonych usług w dłuższym okresie i zapewnienie wysokiego standardu świadczonych usług przez doświadczonego operatora lub partnera prywatnego - podsumował wiceminister Waldemar Buda.

Spotkanie współorganizowały: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundacja Centrum PPP i Fundacja Veolia Polska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2021, 12:47
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ