Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na zewnątrz położona została już nowa elewacja. Trwa wymiana okien, drzwi wraz z renowacją frontowych. Wewnątrz budynku trwają zaawansowane prace konstrukcyjne. Wzmacniany jest strop, kładziony tynk i docieplanie ścian. Niedawno odkryte malowidła na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby są już konserwowane. Prowadzone są prace projektowe, które pozwolą na zagospodarowanie piwnic i poddasza.
Co już zrobiono dotychczas? Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.
- Nowoczesne Centrum Witelona to duża i bardzo ważna dla miasta inwestycja - podkreśla prezydent Tadeusz Krzakowski. - Mamy wobec tego miejsca ambitne plany i krok po kroku je zrealizujemy. Koordynatorem całego projektu, jakim jest Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona został Marcin Andrzejewski. Zarówno jego, jak i nas czeka jeszcze dużo pracy.
Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych. Dodajmy, że w parku Miejskim niebawem będziemy mogli spędzić miło czas w odrestaurowanej palmiarni oraz przy fontannach, których rewitalizacja jest na ukończeniu.
- Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.
Pierwszy wizerunek Domu Strzeleckiego widnieje na panoramie miasta z 1730 roku. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 1845 roku, po całkowitym zniszczeniu w pożarze, odbudowano go i odtworzono ponownie w 1850 r. Obecny kształt uzyskał po przebudowie w 1928 roku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.02.2021, 17:17 |
Źródło informacji | Legnica |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Zabytkowy most w Maurzycach trafi na listę UNESCO?
- 09.05.2025, 16:19
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: GDDKiA
-
Image
PKP Intercity zaprasza na pokaz nowego taboru kupionego dzięki unijnemu wsparciu PAP
Z okazji Dnia Funduszy Europejskich PKP Intercity zaprasza miłośników kolei z rodzinami na Dworzec Zachodni w Warszawie na wystawę lokomotyw połączoną z konkursami i animacjami.- 09.05.2025, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Fundusz Hipoteczny DOM: zapomniany projekt ustawy, który mógłby chronić tysiące seniorów przed wyłudzeniami
W Polsce rośnie liczba seniorów, którzy w poszukiwaniu dodatkowych środków na życie decydują się na umowy o dożywocie lub podobne rozwiązania - przekazując własność mieszkania lub domu w zamian za comiesięczne świadczenia lub opiekę. Niestety, zdecydowana większość tych umów zawierana jest poza jakimkolwiek nadzorem instytucjonalnym, często między osobami prywatnymi [1]. Największe fundusze hipoteczne zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) przypominają, że od ponad dekady istnieje gotowy projekt ustawy, który mógłby zwiększyć bezpieczeństwo osób starszych. Projekt nigdy nie został wdrożony.- 08.05.2025, 15:44
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Fundusz Hipoteczny DOM
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ