Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ambasada Kazachstanu w Polsce: Kazachstan skutecznie walczy z korupcją. Wysoki poziom CPI kraju

05.02.2021, 14:18aktualizacja: 05.02.2021, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ambasada Kazachstanu w Polsce - Corruption Perceptions Index 2020 - grafika
Ambasada Kazachstanu w Polsce - Corruption Perceptions Index 2020 - grafika
Po raz pierwszy w historii rankingu Indeks Percepcji Korupcji (CPI), publikowanym co roku przez międzynarodową i niezależną organizację Transparency International, Kazachstan uzyskał 38 punktów na 100. Kraj zajmuje dziś 94. miejsce na 180 sklasyfikowanych państw.

Co ważne, Kazachstan konsekwentnie poprawia swoją pozycję. W 2018 roku kraj uzyskał 31 punktów, a rok później już 34. Wzrost o kolejne 4 punkty w 2020 roku jest odzwierciedleniem stabilnego, pozytywnego trendu w międzynarodowej ocenie postrzegania poziomu korupcji w Kazachstanie.

6. miejsce w regionie

Dla porównania, przez pierwszych siedem lat (2012-2018), przy stosowaniu dotychczasowej metodologii badania, kraj poprawił swoją pozycję zaledwie o 3 punkty (z 28 do 31), osiągając 124. miejsce w rankingu. Tylko w ostatnich dwóch latach Kazachstan poprawił swój wynik o 7 punktów i przeskoczył w rankingu aż o 30 miejsc – ze 124. w 2018 roku na 94. w 2020 roku.

Co ciekawe, Strategiczny Plan Rozwoju Republiki Kazachstanu, przyjęty w 2018 roku, zakładał, że do 2025 roku kraj uzyska 35 punktów w rankingu CPI.

Analizując wyniki CPI z 2020 roku, Kazachstan ugruntował swoją pozycję w gronie państw o umiarkowanym poziomie postrzegania korupcji. Podobne wskaźniki CPI mają takie kraje, jak Brazylia, Serbia, Sri Lanka czy Peru. Wśród 19 państw Europy Wschodniej i Azji Środkowej Kazachstan zajmuje 6. miejsce za Gruzją, Armenią, Białorusią, Czarnogórą, Macedonią Północną i Turcją. Znacznie wyprzedza też inne kraje Wspólnoty Niepodległych Państw.

Pozytywne zmiany polityczne i społeczne

Jak zauważa Transparency International, tak wyraźna poprawa wskaźnika CPI Kazachstanu w czasach globalnej pandemii i zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju instytucji demokratycznych w różnych częściach świata jest dowodem na efektywną walkę kazachskich władz z korupcją.

Organizacja docenia konsekwentny kierunek reform politycznych w Kazachstanie, zwiększanie roli społeczeństwa obywatelskiego, wzmacnianie kontroli obywatelskiej, zapewnianie większej otwartości i przejrzystości procesu decyzyjnego, a także koncentrację uwagi aparatu państwowego na sprawach społecznych, w tym prowadzenie intensywnych prac nad cyfryzacją usług publicznych.

Tylko w ciągu ostatniego półtora roku władze Kazachstanu przyjęły do realizacji trzy prezydenckie pakiety reform antykorupcyjnych. Zmiany obejmują m.in. osobistą odpowiedzialność dyscyplinarną przełożonych za korupcję pracowników, wdrożenie przepisów antykorupcyjnych w przedsiębiorstwach krajowych oraz całkowity zakaz przyjmowania jakichkolwiek prezentów przez urzędników państwowych i posiadania rachunków bankowych w innych krajach. Poszerzono także zakres przestępstw korupcyjnych, zniesiono przywilej warunkowego zwolnienia dla osób skazanych za korupcję, a także wprowadzono surowsze kary dla wręczających łapówki i ich pośredników.

Transparency International docenia również działania władz Kazachstanu na rzecz wspierania biznesu, w tym m.in. długoterminowe moratorium na kontrole, zachęty podatkowe dla mikro- i małych przedsiębiorstw, a także wsparcie Agencji Antykorupcyjnej. Zdaniem organizacji, agencja w sposób racjonalny łączy instrumenty prewencyjne i karne, propagując na szeroką skalę postawę uczciwości, a także efektywnie współpracując z instytucjami społeczeństwa obywatelskiego, organizacjami międzynarodowymi i globalnymi instytucjami ratingowymi.

Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.02.2021, 14:18
Źródło informacji Ambasada Kazachstanu w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ