Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji pięć programów inwestycji dla zadań zwiększających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zadania realizowane w województwach śląskim, opolskim, wielkopolskim i podkarpackim poprawią bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i obejmą budowę chodników, ścieżek pieszo-rowerowych i rowerowych, zatok autobusowych, montaż oświetlenia i oznakowania, a także kompleksową rozbudowę istniejącej infrastruktury z zastosowaniem elementów zwiększających bezpieczeństwo. Łączny koszt nowych inwestycji na drogach krajowych to około 267 mln zł.
Województwo śląskie
Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi krajowej nr 45 w miejscowości Racibórz
Zadanie obejmuje odcinek drogi krajowej nr 45 o długości 1,4 km w Raciborzu, wzdłuż ul. Kwiatowej. Zakres zadania przewiduje budowę ciągu pieszo–rowerowego, dwóch nowych zatok autobusowych, chodnika, dwóch sygnalizacji ostrzegawczych z doświetleniem w miejscu wyznaczonych przejść dla pieszych w rejonie zatok, kanałów technologicznych i kanalizacji deszczowej. Ponadto nastąpi przebudowa istniejących zatok autobusowych, infrastruktury technicznej kolidującej z inwestycją oraz istniejących zjazdów. Zakres prac ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym w szczególności pieszych i rowerzystów.
Zadanie przewidziano do realizacji w 2022 r.
Województwo opolskie
Rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Dąbrowa – Opole
Wykonawca zrealizuje rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 46 Dąbrowa - Opole o długości 4,75 km do przekroju 2x2. W ramach zadania powstanie rondo, estakada i wiadukt nad linią PKP, dodatkowe jezdnie, ścieżka rowerowa oraz kanał technologiczny. Ponadto wykonana zostanie przebudowa przepustów i drogi gminnej w Dąbrowie.
Ukończenie zadania zaplanowano na 2028 r.
Rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Niemodlin – Dąbrowa
Zakres zadania obejmuje rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 46 Niemodlin – Dąbrowa o długości 3,5 km do przekroju 2x2, z dostosowaniem nośności do 11,5 t/oś oraz wykonaniem rozbudowy węzła drogowego A4 i DK46. Wybudowany zostanie wiaduktu nad A4, przejścia dla zwierząt, dodatkowe jezdnie i kanał technologiczny. Rozbudowie poddane będą przepusty.
Ukończenie zadania zaplanowano na 2028 r.
Województwo wielkopolskie
Budowa oświetlenia i zasilania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w obszarze węzła Bralin w ciągu drogi S8
Zadanie zlokalizowane jest w ciągu drogi ekspresowej S8 na odcinku 1200 m. Celem inwestycji jest budowa oświetlenia węzła Bralin. W ramach zadania planuje się również demontaż istniejącego podświetlenia tablic E-1 i E-2 oraz zmianę zasilania znaków aktywnych i kamer w obrębie węzła. W związku ze zlokalizowaniem węzła Bralin w obszarze leśnym, obecne podświetlenie znaków (panele fotowoltaiczne) jest mało efektywne, w dni pochmurne znaki są niewidoczne. Podłączenie do sieci energetycznej i wykonanie pełnego oświetlenia węzła poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Zadanie przewidziano do realizacji w 2021 r.
Województwo podkarpackie
Budowa zatoki autobusowej wraz z chodnikiem w ciągu drogi krajowej nr 77 w miejscowości Motycze Szlacheckie
Zadanie obejmuje odcinek drogi krajowej nr 77 w miejscowości Motycze Szlacheckie i przewiduje budowę zatoki autobusowej, chodnika o długości 150 m po lewej stronie drogi oraz przejścia dla pieszych wraz z dodatkowym oświetleniem i oznakowaniem, a także przebudowę dwóch przepustów drogowych.
Zadanie przewidziano do realizacji w 2021 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ maja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.02.2021, 12:26 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |