Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Fundusze Europejskie 2021-2027 dla Mazowsza. Trwają konsultacje Umowy Partnerstwa (komunikat)

08.02.2021, 12:27aktualizacja: 08.02.2021, 12:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR: informuje:

Fundusze Europejskie z nowego rozdania trafią na Mazowsze z uwzględnieniem statystycznego podziału województwa mazowieckiego na dwa subregiony o różnym stopniu rozwoju. Takie rozwiązanie ma zapobiegać sztucznemu zawyżaniu przez aglomerację warszawską wskaźników rozwoju całego województwa. Mazowieckie na początek otrzyma 1,67 mld euro na program regionalny, w tym do regionu stołecznego trafi 112 mln euro. Województwo ma szansę na więcej, bo do rozdysponowania jest jeszcze 7,1 mld euro na programy regionalne wszystkich województw. Mazowieckie otrzyma również wsparcie z Funduszu Odbudowy i programów krajowych. Nowością jest możliwość skorzystania przez słabiej rozwiniętą część Mazowsza z funduszy następcy programu dla Polski Wschodniej, którego budżet to 2,5 mld euro.

W poniedziałek, tym razem w województwie mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne Umowy Partnerstwa, czyli najważniejszego dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w latach 2021-2027.

Pieniądze dla Mazowsza

Podziału statystycznego Mazowsza na potrzeby inwestowania funduszy unijnych dokonano już w 2018 roku, ale zostanie zastosowany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027. Województwo zostało podzielone na dwa subregiony. Pierwszy z nich to region warszawski stołeczny, który obejmuje Warszawę wraz z dziewięcioma okalającymi ją powiatami. Drugi to pozostała część województwa. Takie rozwiązanie zastosowano, by bogaty region stołeczny nie zawyżał sztucznie wskaźników rozwoju całego województwa i tym samym nie ograniczał mniej rozwiniętym obszarom dostępu do funduszy unijnych.

„Bez takiego rozwiązania mielibyśmy mniej pieniędzy dla całego województwa i niższe dofinansowanie” – tłumaczy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

„Z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16 województwom Mazowieckie otrzyma 1,67 mld euro na program regionalny. To trzeci najwyższy wynik w kraju. Z tej puli 112 mln euro trafi do Warszawy i 9 okalających ją powiatów, które mają zdecydowanie wyższe wskaźniki rozwoju, więc, zgodnie z unijnymi przepisami, kwota dla nich musi zostać ograniczona – wyjaśnia minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodaje - Województwo ma też szansę na dodatkowe środki na program regionalny. Do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 mld euro. Jeżeli marszałek przygotuje i zgłosi dobre projekty otrzyma dodatkowe fundusze. Po ich podpisaniu przez rząd i marszałka – do regionu trafią dodatkowe miliony euro.

Mazowsze zyskuje, bo będzie mogło korzystać także ze zwiększonej do 2,5 mld euro puli środków specjalnego programu dla województw z następcy programu Polska Wschodnia.

Region skorzysta też z programów krajowych i Funduszu Odbudowy. Mazowsze z programów krajowych na lata 2014-2020 otrzymało 6 mld euro. W nowym rozdaniu to też będą ważne środki na rozwój.

Jak podzieliliśmy fundusze?

Około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Harmonogram działań

W ramach konsultacji Umowy Partnerstwa do 16 lutego odbędzie się łącznie 16 spotkań regionalnych. Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Po konsultacjach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotuje finalną wersję dokumentu. Po przyjęciu przez rząd dokument ma być przekazany do Komisji Europejskiej do formalnych konsultacji.

- Chcemy inwestować fundusze europejskie z nowej perspektywy jeszcze w tym roku – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak Mazowsze korzysta z funduszy unijnych w obecnej perspektywie?

W województwie mazowieckim w ramach programu regionalnego oraz programów krajowych zrealizowano łącznie 7,6 tys. inwestycji na kwotę dofinansowania UE 7,7 mld euro. Największe kwotowo wsparcie dotyczyło obszaru B+R - 733 mln euro, zatrudnienia, włączenia społecznego i edukacji - 656 mln euro, transportu miejskiego - 468 mln euro oraz rozwoju przedsiębiorczości - 324 mln euro.

W województwie mazowieckim z dofinansowaniem Funduszy Europejskich powstało 606 km dróg, 245 km sieci kolejowych, 924 km sieci wodno-kanalizacyjnej, zakupiono 309 sztuk nowoczesnego taboru komunikacji miejskiej, do Internetu podłączono 217 tys. gospodarstw domowych, a do sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s - 2 tys. jednostek publicznych, przedsiębiorcom na rozwój (w tym na działania B+R) udzielono 3,9 tys. dotacji o łącznej wartości ok. 814 mln euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.02.2021, 12:27
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ