Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM: Czekasz na szczepienie? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z aplikacją STOP COVID (komunikat)

12.02.2021, 11:08aktualizacja: 12.02.2021, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM informuje:

Czekasz na szczepienie? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z aplikacją STOP COVID

Od dziś część obostrzeń została warunkowo poluzowana. Nie znaczy to, że powinniśmy być mniej ostrożni. Wręcz przeciwnie. To dobry moment, by zacząć korzystać z aplikacji STOP COVID, która może zapobiec kolejnym zakażeniom. To działa!

Korzystaj z aplikacji, to działa – zaapelowali w tym tygodniu naukowcy z brytyjskiego The Alan Turing Institute. Jak dowodzą w swoich badaniach - wzrost liczby użytkowników brytyjskiej aplikacji NHS COVID-19 app (która działa tak samo jak nasza) o każdy 1% przekłada się na spadek infekcji nawet o 2,3%! Na tej podstawie brytyjski resort zdrowia oszacował, że aplikacja zapobiegła około 600 tysiącom nowym infekcjom.

Cudze chwalicie…

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19, a Brytyjczycy wspomnianą już NHS COVID-19 app. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe.

Co różni te aplikacje? Nic. Może poza liczbą użytkowników. Do tej pory STOP COVID – ProteGO Safe pobrało ponad 1,8 miliona osób. Brytyjską NHS Covid-19 app – 21,7 miliona, niemiecką Corona-Warn-App ma 25,4 miliona użytkowników.

Wszystkie te aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach.

STOP COVID – ProteGO Safe przede wszystkim, podobnie jak inne europejskie aplikacje, wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Jak działa system powiadomień aplikacji STOP COVID? – sprawdź.

Znajdziecie w niej także m.in. aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach, dane dotyczące liczby zachorowań i test oceny ryzyka zachorowania, który warto regularnie wypełniać. Wkrótce kolejna aktualizacja – w naszej aplikacji znajdziecie też aktualne informacje o liczbie wykonanych szczepień.

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Jak pokazują brytyjskie badania – to działa!

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi - pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też udoskonalamy naszą aplikację.

STOP COVID – ProteGO Safe daje m.in. możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego udogodnienia mogą korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

W aplikacji znajdziecie też m.in.:

informacje o statystykach zachorowań na COVID-19 w Polsce,

informacje o wykonanych przez aplikację kontrolach spotkań z osobami, które zgłosiły zachorowanie na COVID-19,

historię aktywności aplikacji (informacje o wykonanych kontrolach, wskazanych zagrożeniach, powiadomieniach systemowych).

Nie wiesz jak działa aplikacja? Tłumaczymy - obejrzyj.

Polska aplikacja jest tak samo bezpieczna jak jej inne, europejskie odpowiedniki. Co więcej – dzięki ciągłym pracom nad jej udoskonaleniem – swoim użytkownikom oferuje więcej funkcjonalności niż inne wdrożone w Unii Europejskiej apki tego typu.

STOP COVID – ProteGO Safe jest także interoperacyjna - czyli współdziała - ze swoimi europejskimi odpowiednikami.

Warto pobrać

A skoro wspomnieliśmy o bezpieczeństwie…

STOP COVID – ProteGO Safe jest całkowicie bezpieczna. Aby skutecznie działała, nie trzeba podawać żadnych swoich danych. Prywatność użytkowników to nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych – takie same jak inne europejskiej aplikacje.

Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple.

Aplikacja nie śledzi lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików w telefonie. Jej działanie jest oparte o system Bluetooth. Dzięki niemu aplikacja szuka w naszym otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje – dostaniesz powiadomienie.

WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna. Jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

Pobierz ją już dziś z Google Play lub AppStore.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2021, 11:08
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ