Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Komitet Regionów: pandemia spowodowała gwałtowny wzrost bezrobocia wśród młodzieży

16.02.2021, 15:50aktualizacja: 16.02.2021, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP
Pandemia spowodowała gwałtowny wzrost bezrobocia wśród młodzieży w całej Unii Europejskiej – alarmuje Europejski Komitet Regionów. Samorządowcy z tej instytucji zaapelowali, aby środki na rzecz zatrudnienia młodzieży znalazły się w krajowych planach odbudowy.

Na lutowej sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów - unijnego organu doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów UE - omówiono inicjatywę UE na rzecz walki z bezrobociem wśród obywateli poniżej 30 roku życia - wzmocnioną gwarancję dla młodzieży.

Samorządowcy z UE z zadowoleniem przyjęli wzmocnienie tego instrumentu utworzonego siedem lat temu. Uważają jednak za godne ubolewania, że w okresie programowania 2021–2027 zasoby przeznaczone na wsparcie dla młodzieży nie zostały znacznie zwiększone pomimo krytycznej sytuacji związanej z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że w grudniu 2020 r. stopa bezrobocia młodzieży w UE wynosiła 17,8 proc. (3,138 mln osób poniżej 25 roku życia) w porównaniu z 14,8 proc. w grudniu 2019 r., natomiast odsetek młodzieży NEET (niekształcącej się, nieszkolącej się i niepracującej) wśród obywateli poniżej 30 roku życia wzrósł z 12,5 proc. w 2019 r. do 13,5 proc. w trzecim kwartale 2020 r., osiągając poziom niemal 15 proc. przed latem.

„Jeżeli nie podejmiemy rzeczywistych zobowiązań co do zwiększenia wsparcia dla naszej młodzieży, zarówno w formie środków finansowych, jak i poprawy naszych strategii, skutki będą prawdopodobnie dramatyczne i wykroczą daleko poza obecny kryzys. Jeśli jednak połączymy siły, jestem przekonana, że możemy uniknąć zjawiska nowego straconego pokolenia” – podkreśliła sprawozdawczyni opinii Romy Karier, radna gminy Clervaux w Luksemburgu.

Aby skutecznie rozwiązać problem bezrobocia wśród młodzieży w związku z pandemią, przywódcy lokalni i regionalni zwrócili się o przedłużenie i rozszerzenie programu SURE, tymczasowego mechanizmu o wartości 100 mld EUR utworzonego w celu pomocy państwom członkowskim w ochronie pracowników dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19.

Ponadto KR wezwał do włączenia środków na rzecz zatrudnienia młodzieży do krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności. Ostrzegł również przed polityką mającą na celu promowanie zatrudnienia młodzieży poprzez podważanie prawa do sprawiedliwego wynagrodzenia i dostępu do ochrony socjalnej.

UE wspiera państwa członkowskie w zmniejszaniu bezrobocia i przeciwdziałaniu bierności zawodowej młodzieży za pośrednictwem pakietu wsparcia na rzecz zatrudnienia ludzi młodych , który opiera się na czterech filarach. Jednym z nich jest gwarancja dla młodzieży, inicjatywa utworzona w 2013 r., która pomogła już 24 milionom młodych ludzi. W następstwie wniosku Komisji Europejskiej Rada zatwierdziła w ubiegłym roku zalecenie w sprawie wzmocnionej gwarancji dla młodzieży .

W ramach gwarancji wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do zapewnienia, aby wszyscy młodzi ludzie w wieku poniżej 30 lat otrzymali dobrej jakości ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia, przygotowania zawodowego lub stażu w ciągu czterech miesięcy od uzyskania statusu osoby bezrobotnej lub zakończenia nauki.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.02.2021, 15:50
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ