Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Choć nowa perspektywa obejmuje już ten rok to nie ma jeszcze pewnych informacji dotyczących podziału pieniędzy oraz wyznaczania priorytetów dla naszego województwa. Kluczowa będzie tutaj Strategia Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Na razie poznaliśmy projekt tego dokumentu, ale nie został on jeszcze przyjęty ani nawet przedstawiony przez Urząd Marszałkowski w ostatecznej wersji.
Warto jednak zwrócić uwagę na dwa rodzaje obszarów, które – zgodnie z dokumentem – będą miały uprzywilejowaną pozycję w walce o pieniądze unijne z dodatkowej puli. Są to:
1. Miejskie Obszary Funkcjonalne (tzw. MOF-y)
2. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (związany z transformacją energetyczną Polski)
Prezydent Krzysztof Chojniak wiedząc jak ważne jest, aby Piotrków Trybunalski znalazł się w jednym z tych obszarów podjął stosowne działania. - Od 2019 roku braliśmy udział w pracach Regionalnego Forum Terytorialnego. W listopadzie 2020 roku wspólnie ze Starostwem Powiatowym wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Łódzkiego o utworzenie MOF Piotrków Trybunalski – Powiat Piotrkowski – relacjonuje Katarzyna Szokalska, kierownik Biura Planowania Rozwoju Miasta, która z ramienia prezydenta została wyznaczona do pracy nad Strategią Rozwoju Województwa Łódzkiego.
Niestety nasze miasto wraz z powiatem ziemskim uzyskało negatywną odpowiedź. Wynikało z niej, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Miejskie Obszary Funkcjonalne powinny zostać wyznaczone dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (139 takich miast w Polsce). Ministerstwo do takich miast nie zaliczyło Piotrkowa Trybunalskiego.
Mimo takiej odpowiedzi nie zrezygnowaliśmy ze starań o utworzenie odpowiedniego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Podjęliśmy rozmowy z prezydentem Radomska i złożyliśmy kolejny wniosek o utworzenie MOF, tym razem Piotrków Trybunalski - Radomsko (obejmujący swym zakresem Piotrków, powiat piotrkowski, Radomsko – będące na ww. liście - i powiat radomszczański uwzględniony w liście gmin zagrożonych trwałą marginalizacją). W tej chwili nie mamy jeszcze odpowiedzi na ten wniosek.
- Niezależnie od naszych starań o MOF otrzymaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego, że znajdujemy się w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – wyjaśnia Katarzyna Szokalska i dodaje. - Jeśli te informacje ostatecznie potwierdzą się to Piotrków będzie mógł brać udział w podziale dodatkowych 344 mln EUR.
Warto podkreślić, że pieniądze przeznaczone na MOF-y i obszary transformacyjne to tylko niewielka część wszystkich pieniędzy unijnych, które będą do wzięcia z najbliższej perspektywy. Zasadnicza część pieniędzy UE (ok. 1,63 mld EUR) będzie rozdzielana w ramach konkursów, do których będzie mógł aplikować każdy. Bez względu czy znajdzie się w MOF-ie czy obszarze transformacyjnym.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim. Pracujemy też nad Strategią Rozwoju Miasta Piotrków Trybunalski 2030, która będzie spójna z dokumentem dotyczącym całego województwa. Chcemy być gotowi na aplikowanie o pieniądze z nowej perspektywy unijnej, niezależnie czy w ramach MOF, obszarów transformacyjnych czy „tradycyjnych” konkursów – podsumowuje Katarzyna Szokalska.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.02.2021, 17:38 |
Źródło informacji | Piotrków Trybunalski |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
ING Bank Śląski proponuje zdalne wsparcie specjalistów w założeniu firmy i konta firmowego
W ostatnich latach zmieniło się podejście Polaków do przedsiębiorczości. Od 2022 r. mają więcej strachu przed porażką (52%), niż wiary w swoje przedsiębiorcze umiejętności (48%). W efekcie tylko 43% uważa, że własna firma to dobry sposób na zrobienie kariery w porównaniu do 80% z czasów boomu na przedsiębiorczość (2017-2019). Z drugiej strony wciąż widzą wokół siebie szanse na robienie biznesu (74%)*.- 16.04.2025, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ING Bank Śląski
-
Image
Premier na EFNI: czas na odbudowę narodowej gospodarki PAP
Kluczowe pytanie wiosennej edycji konferencji EFNI brzmi - jakie zmiany czekają europejski rynek pracy i jak się na nie przygotować? Odpowiedzą na nie liderzy biznesu, eksperci i decydenci, którzy spotykają się w dniach 15–16 kwietnia w Warszawie na wydarzeniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan.- 15.04.2025, 17:22
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Ominimo Insurance nawiązuje współpracę z Zurich Insurance Group i rozpoczyna działalność w Polsce
Ominimo Insurance, start-up technologiczny, którego wartość już w pierwszym roku działalności osiągnęła 200 mln euro, rozszerza działalność o Polskę i nawiązuje strategiczną współpracę dystrybucyjną z Zurich Insurance Group - jedną z największych firm ubezpieczeniowych w Europie. Efektem tej kooperacji jest wprowadzenie na polski rynek innowacyjnej oferty cyfrowych ubezpieczeń komunikacyjnych Ominimo.- 15.04.2025, 16:26
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ominimo / All 4 Comms
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ