Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców informuje:
Po kolejnej skutecznej interwencji Rzecznika MŚP przedsiębiorca z branży odzieżowej uzyskał subwencję finansową z Tarczy PFR 2.0
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców po raz kolejny interweniował w sprawie odmowy przyznania subwencji przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. w ramach programu „Tarcza Finansowa 2.0”. Tym razem sprawa dotyczyła przedsiębiorcy z branży odzieżowej, który trzykrotnie otrzymał decyzję odmowną, w których PFR wskazywał, że zweryfikowane PKD firmy nie kwalifikuje się do udziału w Programie. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika MŚP, PFR zmienił swoją decyzję i przyznał przedsiębiorcy subwencję finansową we wnioskowanej kwocie.
Zwracając się do PFR z wnioskiem o przyznanie subwencji finansowej w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa 2.0”, przedsiębiorca wskazał, że prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach, kwalifikującego do udziału w Programie. Wykazał także, że spełnia pozostałe warunki programowe. Pomimo tego PFR w wydanych decyzjach trzykrotnie odmówił przyznania subwencji, kwestionując fakt prowadzenia działalności w ramach kodów PKD objętych Programem.
Przedsiębiorca złożył reklamację do PFR i jednocześnie zwrócił się po pomoc do Oddziału Terenowego Rzecznika MŚP w Białymstoku.
Rzecznik MŚP wystąpił do PFR z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw przedsiębiorców. W swoim wystąpieniu podkreślił, że przedsiębiorca od dnia zarejestrowania w rejestrze KRS, czyli od ponad 10 lat, nieprzerwanie ma wpisany przedmiot działalności w zakresie całego działu, obejmującego także wskazany we wniosku o subwencję kod PKD na poziomie podklasy. Rzecznik MŚP wskazał, że jeżeli przedsiębiorca deklaruje, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie całego działu PKD to tym samym deklaruje prowadzenie działalności w zakresie wszystkich kodów na poziomie podklasy, zgrupowanych w ramach tego działu. Nie bez znaczenia przy ocenie wniosku powinien mieć także fakt, że przedsiębiorca pomimo zamknięcia galerii handlowych i braku możliwości prowadzenia sklepu odzieżowego kontynuuje działalność gospodarczą, dając zatrudnienie 7 pracownikom.
PFR na skutek interwencji Rzecznika MŚP przyznał przedsiębiorcy subwencję finansową we wnioskowanej kwocie ok. 370 tys. zł.
Rzecznik MŚP kilkukrotnie przedstawiał PFR-owi stanowisko, zgodnie z którym warunek prowadzenia działalności w ramach kodu PKD określonego w dokumentach programowych jest spełniony także w przypadku ujawnienia w rejestrze całego działu PKD, obejmującego kwalifikujące się do udziału w Programie kody PKD na poziomie podklasy. Ostatecznie takie stanowisko znalazło potwierdzenie w Komunikacie PFR nr 2 z dnia 2 lutego 2021 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kmz/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.03.2021, 08:41 |
Źródło informacji | RMŚP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |