Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Założenia merytoryczne debaty
Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV przypada na 4 marca. Jest to doskonała okazja do podjęcia debaty publicznej nt. ważności szczepień ochronnych przeciwko HPV, jako istotnego czynnika, zmniejszającego rozwój choroby. Dzień Kobiet to również bardzo dobry moment, aby w przestrzeni publicznej pojawiła się dyskusja o zdrowiu kobiet.
Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją wirusem HPV. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie.
Każdego roku umiera 230000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce odnotowuje się ok. 3000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.
Waga skali problemu jest na tyle duża, iż dyskusja nt. wprowadzenia rozwiązań zmniejszających umieralność kobiet z powodu raka szyjki macicy i innych HPV zależnych chorób jest w pełni uzasadniona, w szczególności że Polska jest jedynym krajem europejskim, który nie posiada narodowego programu szczepień przeciwko HPV.
Opublikowany na początku lutego br. EU Cancer Plan zakłada eliminację zachorowań na raka szyjki macicy poprzez szczepienia ochronne. Celem ww. planu jest zaszczepienie przeciw HPV co najmniej 90% populacji docelowej dziewcząt oraz znaczne zwiększenie liczby szczepień wśród chłopców do 2030 roku.
Szczepionka jest przełomem współczesnej medycyny, dzięki której możemy zredukować ryzyko pojawienia się nowotworów spowodowanych wirusem HPV. Kluczowa jest również edukacja na temat HPV. Obok szczepień ochronnych, cykliczne badania mogą znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na RSzM.
- Uchwała Rady Ministrów z dn. 4 lutego 2020 r. o Narodowej Strategii Onkologicznej postuluje wdrożenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek od 2021r., a następnie chłopców. Aby ww. szczepienie, przyniosło odpowiedni efekt zdrowotny, powinno być poprzedzone edukacją wśród pacjentów. Obecnie toczy się dyskusja, jak powinny być finansowane szczepienia przeciw HPV, aby były jak najbardziej skuteczne oraz aby osiągnąć wyznaczony w NSO cel zaszczepienia 60% populacji docelowej do 2028r. Zdaniem prof. Teresy Jackowskiej szczepienie powinno być realizowane w ramach narodowych programów w samorządach, a szczepionka powinna być dostępna w poradniach, a nie w aptekach.
- Zgodnie z założeniami ww. uchwały w tym roku rozpoczną się programy edukacyjne i kampanie społeczne na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepień przeciwko HPV. W 2021 r. rozpocznie się również proces szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dziewcząt w wieku dojrzewania, a od 2026 r. planowane jest rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV ) chłopców w wieku dojrzewania. Wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV.
- Podczas debaty eksperci będą dyskutować o tym, jak realizować szczepienia przeciwko HPV w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej w celu przyśpieszenia eliminacji raka szyjki macicy i osiągniecia jak najlepszych efektów zdrowotnych. Debatę z udziałem: prof. Teresy Jackowskiej - konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, Beaty Małeckiej-Libery - senator RP oraz przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, prof. Mariusza Bidzińskiego - konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Jarosława Pinkasa - konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego oraz Agaty Polińskiej - wiceprezes Fundacji Alivia. Debatę poprowadzi red. Iwona Schymalla.
Organizator debaty: Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach
Więcej: https://www.ioz.org.pl/dobre-praktyki-w-szczepieniach
Możliwość obejrzenia debaty: www.medexpress.pl
Partnerzy debaty: MSD Polska, Pfizer Polska, Sanofi Pasteur
Media społecznościowe:
https://www.linkedin.com/company/42426882
-
KONTAKT:
Katarzyna Wolska
Koordynator projektów ds. promocji zdrowia
e-mail: katarzyna.wolska@ioz.org.pl
Źródło informacji: Instytut Ochrony Zdrowia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.03.2021, 08:00 |
Źródło informacji | Instytut Ochrony Zdrowia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |