Pobierz materiał i Publikuj za darmo
MRPiT informuje: Premier Jarosław Gowin z wizytą we Francji
Perspektywy współpracy polskiego i francuskiego przemysłu, eliminacja barier na jednolitym rynku oraz wzmocnienie współpracy gospodarczej w ramach Trójkąta Weimarskiego – to główne tematy wizyty wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina w Paryżu.
W Paryżu wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Republiki Francuskiej Bruno Le Maire’em oraz z przewodniczącym Senatu Republiki Francuskiej Gérardem Larcherem. Rozmowy z francuskimi politykami stanowiły okazję nie tylko do podsumowania dotychczasowej, trwającej 30 lat współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, ale także do zakreślenia planów dotyczących bilateralnej współpracy gospodarczej w przyszłości. W ramach konsultowanego właśnie, zarówno w Polsce jak i na forum unijnym, Krajowego Planu Odbudowy czy też w zakresie polskiej Nowej Polityki Przemysłowej, a także - w szerszym wymiarze - polityki przemysłowej i polityki konkurencji UE.
- Cieszę się, że mimo kryzysu wywołanego pandemią Covid-19, Francja pozostaje czołowym partnerem gospodarczym Polski. To jeden z naszych największych inwestorów zagranicznych. Jestem przekonany, że moja dzisiejsza wizyta w Paryżu to - po niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (MEDEF), które odbyło się w Warszawie - kolejny krok na drodze ku dalszemu pogłębianiu wzajemnych relacji gospodarczych - powiedział po spotkaniach wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
- Zależy nam zarówno na intensyfikacji dwustronnej współpracy gospodarczej z Francją, jak i w ramach funkcjonującego już od trzech dekad formatu Trójkąta Weimarskiego. Istotne jest dla nas również prowadzenie wspólnych projektów w ramach partnerstwa strategicznego i programu współpracy na lata 2020 – 2023 oraz na forum unijnym – np. w sektorze kosmicznym i budowaniu suwerenności lekowej czy też przy projektach IPCEI, szczególnie w zakresie systemów wodorowych i mikroelektroniki. Jesteśmy również otwarci na współpracę i wymianę doświadczeń w kontekście realizowanego obecnie przez Francję Planu Odbudowy - podsumował wicepremier Jarosław Gowin. Przekazał również ministrowi Bruno Le Maire’owi zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.
Wizyta w Paryżu stanowiła - po wcześniejszych rozmowach z przedstawicielami Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (MEDEF) oraz lutowym spotkaniu wiceszefa MRPiT Roberta Tomanka z ministrem ds. handlu zagranicznego i atrakcyjności Francji Franckiem Riesterem – kolejną w ostatnim czasie okazję do intensyfikacji dwustronnych relacji gospodarczych.
Rozmowy Polska-Francja
Najważniejszymi tematami, jakie wicepremier Jarosław Gowin poruszył podczas pobytu w stolicy Francji, były:
· rozwój współpracy w ramach partnerstwa strategicznego i programu współpracy na lata 2020 – 2023 oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego,
· współpraca w wymiarze innowacyjnym (w tym w sektorze kosmicznym, IPCEI i budowania europejskiej suwerenności lekowej),
· intensyfikacja współpracy w zakresie eliminacji barier na jednolitym rynku,
· polityka przemysłowa UE.
Polsko-francuskie relacje gospodarcze
Według wstępnych danych GUS za 2020 r. Francja pozostaje 4. największym partnerem handlowym Polski pod względem wartości obrotów towarowych (udział w obrotach towarowych Polski ogółem – 4,6%). Z kolei wśród naszych rynków eksportowych Francja od lat również plasuje się na 4. pozycji (5,6% udziału w polskim eksporcie ogółem w 2020 r.). Natomiast pod względem głównych kierunków polskiego importu po raz kolejny znalazła się na 6. miejscu (3,4% udziału).
Do 2020 r. dwustronna wymiana handlowa między oboma państwami wzrastała z roku na rok. Ze względu na pandemię Covid-19, w ubiegłym roku polski eksport do Francji zmalał o 4,5% w porównaniu z 2019 r. i wyniósł ok. 13,320 mld euro. Co istotne, nastąpił natomiast wzrost eksportu artykułów rolno-spożywczych (ok. 8%) oraz wyrobów przemysłu wysokiej techniki (o 3%).
Z kolei polski import z Francji zmalał o ok. 10,2% i wyniósł ponad 7,7 mld euro. Ogółem nasze obroty towarowe z Francją zmniejszyły się z poziomu ok. 22,6 mld euro do ok. 21 mld euro, tj. o 6,7%, jednak mimo kryzysu Polska zachowała dodatnie saldo obrotów towarowych z Francją (5,5 mld euro).
Od lat również Polska pozostaje liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Odbudowy Republiki Francuskiej w 2020 r. eksport do Polski stanowił 2,2% ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów. Nasza gospodarka plasuje się także na 10. miejscu wśród głównych dostawców towarów do Francji (2,2% udziału).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.03.2021, 20:13 |
Źródło informacji | MRPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |