Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Czy lekarz może zarobić na pandemii ponad 200 tys. zł w jeden miesiąc, czy szczepionki mRNA roznoszą covida, a może czy… amerykański startup produkuje salami z tkanek mięśniowych celebrytów - takie „informacje” weryfikują codziennie dziennikarze z zespołu #FakeHunter Polskiej Agencji Prasowej (fakehunter.pap.pl).
A teraz, w ten weekend, swoich sił w demaskowaniu nieprawdziwych informacji na temat szczepionek przeciw Covid-19 spróbować mogą internauci, którzy zgłosili się do rozpoczętego właśnie trzydniowego konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia, organizowanego przez PAP w dniach 12-14 marca.
Konkursowi towarzyszy dwudniowy cykl rozmów i debat (transmitowanych na portalu http://pap-mediaroom.pl), podczas których eksperci (m.in. lekarze, naukowcy, dziennikarze) oraz aktorzy zaangażowani w kampanię szczepień opowiadają m.in. o tym, jak fake newsy wpływają na kształtowanie świadomości użytkowników internetu.
Ekspertami są m.in.: prof. Cyrille Cohen z Uniwersytetu Bar-Ilan - doradca ministra zdrowia Izraela ds. szczepionek przeciwko koronawirusowi, dr hab. Piotr Rzymski - biolog medyczny i środowiskowy, Anna Krzyszowska-Kamińska - specjalistka medycyny rodzinnej.
Z internautami spotkają się także online: prof. Filip M. Szymański - prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, prof. Krzysztof Tomasiewicz - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, prof. Piotr Kuna - past prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz prof. Piotr Gałecki - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.
Pełna agenda wydarzeń: https://fakehunter.pap.pl/agendaII.
#FakeHunter Challenge to już druga edycja organizowanego przez PAP konkursu. Bierze w nim udział kilkadziesiąt osób pragnących nauczyć się tropienia fejków w sieci i weryfikowania informacji w oparciu o sprawdzone źródła.
W pierwszej kategorii konkursowej uczestnicy wyszukują potencjalne fake newsy z zakresu m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek czy powikłań poszczepiennych. Drugi moduł rywalizacji to przygotowanie raportu weryfikującego, z podaniem wiarygodnych źródeł. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. - za drugie i 2 tys. zł - za trzecie.
Tropienie i weryfikacja informacji w sieci nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza gdy autor fake newsa manipuluje inteligentnie: miesza kłamstwo z prawdą, zestawia nieporównywalne dane, wplata fragmenty wypowiedzi wyrwane z kontekstu itp. W takiej sytuacji oceniana musi być całość tekstu i jeżeli na podstawie zebranych dowodów i źródeł można wykazać, że zgłoszona treść sumarycznie wprowadza w błąd, ocenia się ją jako fałsz.
Zapraszamy na transmisję live z wydarzenia: http://pap-mediaroom.pl, już od godz. 9:50 w piątek 12 marca.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.03.2021, 09:55 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |