Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Cyfryzacja KPRM: Ćwierć miliona najmłodszych e-Polaków (komunikat)

18.03.2021, 16:31aktualizacja: 18.03.2021, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Cyfryzacja KPRM informuje:

Rodzice zgłosili przez internet narodziny już ponad 250 tysięcy dzieci. Niemal co drugie urodzone w ubiegłym roku w Polsce dziecko zostało zarejestrowane online. e-Polak potrafi!

E-usługę Zgłoś urodzenie dziecka uruchomiliśmy 1 czerwca 2018 r. Od tego czasu do dziś skorzystali z niej rodzice dokładnie 250 528 dzieci.

Zostań w domu

Nasza e-usługa jest bardzo prosta, bardzo szybka i coraz popularniejsza. Umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną

– Tylko w tym roku online zgłoszono już narodziny ponad 35 tysięcy dzieci. W 2020 roku Polacy skorzystali z naszej e-usługi 146 989 razy. To niemal 102 tysiące więcej niż w 2019 r. Narodziny największej liczby dzieci zgłoszono tą drogą w kwietniu 2020 roku - 17 231. To ponad 60% wszystkich urodzonych wtedy maluchów – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W sumie, w 2020 r. zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich urodzonych w ubiegłym roku noworodków. W 2019 roku online zgłoszono przyjście na świat 15% urodzonych wtedy dzieci – dodaje.

Co jest potrzebne, żeby zgłosić narodziny dziecka? e-Polak potrafi! – obejrzyj spot.

e-Rodzic potrafi!

Niebawem zostaniecie rodzicami i pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości? Chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!

Po pierwsze – musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany, smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.

Jeśli nie macie profilu zaufanego, założycie go od ręki. Jak to zrobić – tłumaczy Michał Czernecki w naszym instruktażu. Koniecznie go obejrzyjcie – trwa tylko dwie minuty.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.

Informacje o tym jak założyć profil zaufany znajdziecie też na portalu GOV.pl.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.

Za rękę

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

W internecie od razu wejdźcie na portal GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

I już - wszystko załatwione!

Jeśli zamiast czytania, wolicie oglądanie – mamy instruktaż.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kmz/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.03.2021, 16:31
Źródło informacji Cyfryzacja KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ