Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Cyfryzacja KPRM informuje:
Rodzice zgłosili przez internet narodziny już ponad 250 tysięcy dzieci. Niemal co drugie urodzone w ubiegłym roku w Polsce dziecko zostało zarejestrowane online. e-Polak potrafi!
E-usługę Zgłoś urodzenie dziecka uruchomiliśmy 1 czerwca 2018 r. Od tego czasu do dziś skorzystali z niej rodzice dokładnie 250 528 dzieci.
Zostań w domu
Nasza e-usługa jest bardzo prosta, bardzo szybka i coraz popularniejsza. Umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną
– Tylko w tym roku online zgłoszono już narodziny ponad 35 tysięcy dzieci. W 2020 roku Polacy skorzystali z naszej e-usługi 146 989 razy. To niemal 102 tysiące więcej niż w 2019 r. Narodziny największej liczby dzieci zgłoszono tą drogą w kwietniu 2020 roku - 17 231. To ponad 60% wszystkich urodzonych wtedy maluchów – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W sumie, w 2020 r. zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich urodzonych w ubiegłym roku noworodków. W 2019 roku online zgłoszono przyjście na świat 15% urodzonych wtedy dzieci – dodaje.
Co jest potrzebne, żeby zgłosić narodziny dziecka? e-Polak potrafi! – obejrzyj spot.
e-Rodzic potrafi!
Niebawem zostaniecie rodzicami i pierwszy raz słyszycie o takiej możliwości? Chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!
Po pierwsze – musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany, smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.
Jeśli nie macie profilu zaufanego, założycie go od ręki. Jak to zrobić – tłumaczy Michał Czernecki w naszym instruktażu. Koniecznie go obejrzyjcie – trwa tylko dwie minuty.
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.
Informacje o tym jak założyć profil zaufany znajdziecie też na portalu GOV.pl.
Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz – dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.
Za rękę
Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.
W internecie od razu wejdźcie na portal GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenia dziecka.
Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:
Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).
Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.
W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.
I już - wszystko załatwione!
Jeśli zamiast czytania, wolicie oglądanie – mamy instruktaż.
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kmz/ aop/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.03.2021, 16:31 |
Źródło informacji | Cyfryzacja KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |