Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Zielona i inteligentna mobilność - wysłuchanie dla Krajowego Planu Odbudowy (komunikat)

30.03.2021, 12:58aktualizacja: 30.03.2021, 13:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Nisko i zeroemisyjny transport, rozwój kolei oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego - takie inwestycje i reformy zawiera część Krajowego Planu Odbudowy (KPO) poświęcona mobilności.

KPO określa cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski. Dokument powstał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) we współpracy z resortami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary w KPO.

W piątym wysłuchaniu dla KPO wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda."Transport jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Dlatego w ramach KPO będziemy finansować rozwój elektromobilności, sektor kolejowy oraz inwestycje zwiększające wykorzystanie alternatywnych paliw" - mówił wiceminister Waldemar Buda.

KPO wesprze rozwój transportu kolejowego, zwłaszcza: podwyższenie stanu technicznego infrastruktury kolejowej, wymianę taboru, zwiększenie przepustowości, skrócenie czasów przejazdów i rozwój transportu intermodalnego. Inwestycje i zmiany organizacyjno-zarządcze poprawię konkurencyjność kolei. To przełoży się na zwiększenie dostępności transportowej regionów w oparciu o kolej. Realizowane w KPO inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i kolei. Ma w tym pomóc wdrożenie rozwiązań cyfrowych, budowa obwodnic oraz przebudowa miejsc niebezpiecznych. Inwestycje te przyczynią się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu, ale będą mieć również pośredni wpływ na m.in. redukcję emisji zanieczyszczeń.

Wysłuchania KPO KPO jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy, z którego Polska otrzyma 58,1 miliardów euro na dotacje i pożyczki. "Krajowy Plan Odbudowy odpowiada na polskie potrzeby rozwojowe. Pieniądze z Funduszu Odbudowy zainwestujemy m.in. w stworzenie przedsiębiorcom stabilnych warunków do inwestowania, ochronę zdrowia, transformację w kierunku "zielonej" gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport czy upowszechnienie rozwiązań cyfrowych" - mówił wiceminister Waldemar Buda.

Wysłuchania KPO przygotowują Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z MFiPR. Konsultacje Planu Odbudowy Równolegle z wysłuchaniem, trwają konsultacje społeczne KPO.

Uwagi można zgłaszać do piątku 2 kwietnia 2021 r. Mogą w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani. KPO i formularz zgłaszania uwag: www.kpo.gov.pl. Wraz z konsultacjami prowadzimy dialog nieformalny z Komisją Europejską. Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO do KE. Na zaakceptowanie planu KE będzie miała dwa miesiące.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

kom/ mfr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.03.2021, 12:58
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ