Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Pomoc humanitarna dla Armenii (komunikat)

16.04.2021, 12:47aktualizacja: 16.04.2021, 12:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

– Dzisiaj Polska po raz kolejny wypełnia powinność wobec ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym – dzielimy się tym, czym możemy z krajem będącym w trudnej sytuacji w związku z następstwami konfliktu o Górski Karabach. Odpowiadając na apel humanitarny rządu Armenii, przekazujemy ludności cywilnej dotkniętej konfliktem zbrojnym najpilniejszą pomoc: pościel, koce, ręczniki, elektroniczne termometry, płyn dezynfekujący, a także ciśnieniomierze – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w związku z lotniczym transportem pomocy humanitarnej do Erywania, który 15 kwietnia 2020 roku wyruszył z krakowskich Balic. Podobnie jak przypadku wcześniejszych transportów pomocy humanitarnej, działania te nie byłyby możliwe bez wspólnych wysiłków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resortów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

W wyniku działań zbrojnych wokół i w Górskim Karabachu po obu stronach odnotowano ofiary wśród ludności cywilnej, a także uszkodzenia domów i infrastruktury publicznej, w szczególności szkół, dróg, infrastruktury przesyłowej elektryczności, gazu oraz sieci wodno-kanalizacyjnej. Eskalacja konfliktu wywołała strach wśród ludności, a dziesiątki tysięcy osób zostały zmuszone do ucieczki z miejsc dotychczasowego zamieszkania w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Większość uchodźców to kobiety i dzieci, przez wiele dni ukrywające się w nieogrzewanych schroniskach lub przebywające w szkołach i innych budynkach nieprzystosowanych do tego celu – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Polska systematycznie dostarcza pomoc ludności przebywającej w krajach ogarniętych kryzysami humanitarnymi, w tym pandemią COVID-19. Tylko w ostatnim czasie Polska wsparła Białoruś i Ukrainę, Mołdawię, Kazachstan i Uzbekistan. Polska pomoc trafiła także do krajów Kaukazu Południowego oraz na Bałkany Zachodnie. Do Kirgistanu, Tadżykistanu czy Etiopii Polska oddelegowała też zespoły ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarzy. Na polskie wsparcie mógł liczyć także Sudan w związku z powodzią, która nawiedziła ten kraj we wrześniu 2020 r., jak też Liban, zarówno w związku z sytuacją epidemiologiczną, jak i po wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 r. Polska pomoc humanitarna trafiła do Iraku, do Bagdadu oraz do Irbilu w irackim Kurdystanie, gdzie schronienie znaleźli uchodźcy wewnętrzni, zmuszeni do ucieczki przez ISIS.

Wiceminister Paweł Jabłoński, Krajowy Koordynator ds. współpracy rozwojowej, wyraził także podziękowania wszystkim podmiotom zaangażowanym w organizację wsparcia, w szczególności Ministerstwu Obrony Narodowej za udostępnienie samolotu do transportu darów dla Armenii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mro/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2021, 12:47
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ