Newsletter

Polityka i społeczeństwo

UE-Indie: dwie światowe potęgi szukają sposobów na pogłębienie stosunków

19.04.2021, 09:08aktualizacja: 19.04.2021, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP
W ostatnich latach współpraca między UE a Indiami znacznie się zacieśniła, jednak nie osiągnęła jeszcze swojego pełnego potencjału. Nieskuteczne okazały się do tej pory próby wynegocjowania umowy o wolnym handlu, ale wspólnych wyzwań jest dużo więcej.

13 kwietnia parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła raport zawierający zalecenia dla UE ws. poprawy stosunków z Indiami.

Europosłowie wzywają UE i Indie do wspólnej pracy nad globalnymi wyzwaniami i opowiadają się za bliskimi, opartymi na wartościach stosunkami handlowymi i współpracą w celu zreformowania Światowej Organizacji Handlu.

Przywódcy z UE i Indii spotkają się 8 maja na szczycie w portugalskim Porto w celu omówienia partnerstwa.

Dlaczego potrzebne są bliższe stosunki między UE a Indiami?

Jako dwie największe demokracje na świecie, UE i Indie dzielą wiele wartości i wyzwań, takich jak zmiana klimatu. Jednak ta współpraca nie osiągnęła jeszcze swojego pełnego potencjału, a Indie szybko wzmacniają swoją pozycję gospodarczej i regionalnej potęgi.

UE i Indie podpisały w 2004 r. strategiczne partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i zobowiązaniu do przestrzegania globalnego porządku opartego na zasadach i multilateralizmie.

W 2020 r. UE i Indie zatwierdziły tzw. mapę drogową do 2025 r. dla partnerstwa strategicznego.

Stosunki gospodarcze UE-Indie

Indie to jedna z największych i najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Przed pandemią COVID-19 jej PKB  wzrastał o ok. 6 proc. rocznie.

UE jest największym partnerem handlowym Indii, podczas gdy Indie są dziewiątym co do wielkości partnerem handlowym UE. W 2019 r. UE odpowiadała za 11,1 proc. handlu Indii, tuż przed Stanami Zjednoczonymi i Chinami (10,7 proc.).

Bliższe relacje już pomogły w zwiększeniu handlu i inwestycji między dwoma partnerami - np. handel towarami wzrósł o 72 proc. w ostatniej dekadzie, podczas gdy udział UE w napływie inwestycji zagranicznych wzrósł z 8 proc. do 18 proc. w tym samym okresie, czyniąc UE największym inwestorem zagranicznym w Indiach.

W Indiach działa około 4500 europejskich firm, które zapewniają 6 milionów miejsc pracy, bezpośrednio i pośrednio.

Jednak próby wynegocjowania umowy o wolnym handlu do tej pory okazały się nieskuteczne.

Walka ze zmianą klimatu oraz propagowanie demokracji i praw człowieka

UE i Indie, jako odpowiednio trzeci i czwarty co do wielkości emitent gazów cieplarnianych na świecie, mają wspólny interes w walce ze zmianą klimatu i wspieraniu przejścia na zrównoważoną gospodarkę.

Jako największe demokracje na świecie, UE i Indie mogą pomóc w propagowaniu praw człowieka, demokracji i równości płci. Jednak w raporcie przyjętym przez Komisję Spraw Zagranicznych europosłowie wyrazili zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w zakresie praw człowieka w Indiach, np. trudnościami, z jakimi borykają się indyjskie kobiety i mniejszości, a także zamknięciem biur Amnesty International w Indiach.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.04.2021, 09:08
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ