Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Nie ma rzeczy ważniejszej niż zdrowie i życie ludzkie, dlatego każdy sposób na szybsze dotarcie do osoby potrzebującej pomocy przedmedycznej jest bezcenny. Dzięki pomysłowi Pana Michała Jarskiego, a następnie woli mieszkańców w głosowaniu, mogliśmy zakupić motoambulans dla Stacji Ratownictwa Medycznego w Toruniu. Bardzo się cieszę, że służby ratunkowe naszego miasta będą dysponowały takim pojazdem – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Pojazd został zakupiony przez miasto z budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok. Projekt "MotoAmbulans na ulicach Torunia" został zgłoszony w puli projektów ogólnomiejskich. W głosowaniu otrzymał 2381 głosów poparcia i został zakwalifikowany do realizacji.
- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy dostrzegli potrzebę zakupu takiego pojazdu dla Stacji Ratownictwa Medycznego. Od dawna marzyliśmy o motoambulansie, który mógłby nieść pomoc mieszkańcom Torunia oraz ofiarom wypadków na autostradzie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera Sylwia Sobczak. - Do obsługi motoambulansu wykwalifikowanych zostało ośmiu ratowników. Korzystać z niego będą w sezonie, czyli od maja do października.
Motoambulans to motocykl marki BMW R 1250 GS Adventure, który został specjalnie przystosowany do warunków pracy w ratownictwie medycznym. Poza zmianą jego barwy z fabrycznie czarnej na żółtą, która jest przeznaczona dla karetek, i wyposażeniem w sygnały świetlno-dźwiękowe motocykl został także wyposażony w trzy kufry mogące pomieścić niezbędne wyposażenie ratujące ludzkie życie.
Motocykl wyposażono także w radiotelefon pozwalający łączyć się ze stacja Ratownictwa Medycznego oraz lokalizator z funkcją SOS, dzięki któremu w przypadku kolizji możliwe będzie zlokalizowanie motocykla i ratownika medycznego. Dodatkowym wyposażeniem jest nawigacja oraz rejestrator jazdy. Ponadto do motocykla zakupiono przenośny respirator, defibrylator, butlę z reduktorem do tlenu. Zespół Ratowników medycznych wyposażono także w 6 kompletów ubrań marki BMW: spodnie, kurtki, buty, rękawice oraz kaski wyposażone w systemem łączności.
Motoambulans dzięki niewielkim rozmiarom może przedostać się przez zakorkowane skrzyżowania i dotrzeć w trudno dostępne miejsca, np. zastawione pojazdami uliczki osiedlowe, znacznie skracając czas dojazdu do poszkodowanych, dla których liczą się przede wszystkim pierwsze minuty. To one nierzadko decydują o tym, czy dana osoba przeżyje lub powróci do pełni zdrowia. Pojazd ma też zalety ekonomiczne - jego eksploatacja jest znacznie tańsza niż zwykłych karetek.
- Motoambulans ma wiele zastosowań – przydaje się przede wszystkim przy zatorze ulicznym, ale także w dojeździe do trudno dostępnych miejsc, jakimi są parki czy lasy. Korzystać z niego będziemy także przy wypadkach masowych, gdzie każde ręce do pracy są potrzebne – dodaje Michał Nowak, ratownik medyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Podobne pojazdy funkcjonują na świecie od wielu lat. Ma je również coraz więcej miast w Polsce, m.in. Bydgoszcz i Włocławek.
Zamówienie zrealizowała firma MediCardia Monika Modlińska. Wraz ze specjalistycznym wyposażeniem i kombinezonem dla kierowcy-ratownika kosztował 229 927 zł.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.04.2021, 15:15 |
Źródło informacji | Toruń |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Wpływ menopauzy na aktywność zawodową kobiet tematem pierwszego odcinka podcastu „Rozmowy o zdrowiu z Kliniki.pl”
W Polsce 94% pracujących kobiet w wieku 40-55 lat doświadcza objawów menopauzy, a niemal połowa z nich (46%) zmaga się jednocześnie z sześcioma lub więcej dolegliwościami. 83% kobiet deklaruje, że objawy te wpływają negatywnie na ich życie zawodowe, a aż 42% z powodu menopauzy rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. Co więcej, 51% badanych nie czuje się komfortowo mówiąc otwarcie o swoich potrzebach zdrowotnych w miejscu pracy, a to prowadzi do izolacji i niezrozumienia.- 03.04.2025, 13:34
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Kliniki.pl
-
Image
Prezes Sandoz w Polsce: rozwój Sandoz w Polsce przede wszystkim z korzyścią dla pacjenta PAP
Obecność Sandoz na 10. Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2025) w Katowicach nie była przypadkowa: firma ta jest jednym z liderów leków generycznych i biologicznych biorównoważnych. Posiada swoje zakłady w Polsce i w Europie, a w portfolio ma ok. 1300 produktów leczniczych, w tym ok. 500 dedykowanych dla rynku polskiego.- 02.04.2025, 12:50
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
ANKO to Showcase Dumpling Machine Solutions and Latest IoT Features in Online Event on April
ANKO's Dumpling DEMO on April 24 will showcase the Multipurpose Filling and Forming Machine and its IoT Dashboard, producing Europe's most popular dumplings, including pierogi, ravioli, and Chinese soup dumplings.- 02.04.2025, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GlobeNewswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ