Newsletter

Nauka i technologie

MC KPRM: 5 milionów e-dowodów, (niecałe) 4 miesiące do zmian (komunikat)

22.04.2021, 10:12aktualizacja: 22.04.2021, 10:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Ponad 5 milionów Polaków ma już e-dowód. Wielu z nich wniosek o nowy dokument złożyło online. Jeśli Ty też chcesz tak zrobić – działaj. Niebawem, niestety, nie będzie to możliwe.

W ubiegłym miesiącu (dokładnie 4 marca) minęły dwa lata, odkąd wprowadzono w Polsce e-dowód. Od tego czasu każdego dnia (roboczego) nowy dowód odbierało średnio niemal 10 tysięcy osób.

5 milionów w 2 lata

E-dowód to dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. To środek identyfikacji w świecie rzeczywistym i w internecie. Dzięki warstwie elektronicznej właściciel dowodu może komunikować się online z administracją publiczną. Dokument umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Aby korzystać z tych możliwości wystarczy aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu.

- 5 004 410* - dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od wprowadzenia e-dowodu do 20 kwietnia tego roku, czyli dnia kiedy odebrany został 5-milionowy e-dowód, minęło dokładnie 514 dni roboczych (tylko w takie dni otwarte są urzędy, w których można odebrać dokument). A to oznacza, że od tego czasu, każdego dnia, dowód z warstwą elektroniczną średnio odbierało ponad 9,7 tysiąca osób.

E-dowodowi liderzy

W tym czasie najwięcej wniosków o e-dowód złożyli mieszkańcy województw:

mazowieckiego – 801 990 wniosków (615 990 odebranych e-dowodów),

śląskiego – 633 830 wniosków (454 950 odebranych e-dowodów),

małopolskiego – 489 120 (342 660 odebranych e-dowodów),

wielkopolskiego – 477 910 (347 020 odebranych e-dowodów),

dolnośląskiego – 453 830 (321 010 odebranych e-dowodów)

Nieco inaczej wygląda ranking województw w kategorii – najwięcej aktywowanych e-dowodów. Co prawda także i tu liderem jest województwo mazowieckie (47,5% odbieranych dowodów jest aktywowana), jednak na dalszych miejscach widać różnice:

dolnośląskie – 46,11% odbieranych dowodów jest aktywowana,

pomorskie – 43% odbieranych dowodów jest aktywowana,

małopolskie – 42,68% odbieranych dowodów jest aktywowana,

zachodniopomorskie – 41,92% odbieranych dowodów jest aktywowana.

Aby korzystać z warstwy elektronicznej e-dowodu trzeba ją aktywować przy odbiorze. To dobrowolne. Jak to zrobić? Przede wszystkim - wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma. Warto to zrobić!

Właściciele e-dowodów, którzy chcą zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany, mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji eDO App.

Zmiany, zmiany, zmiany

Wniosek o dowód osobisty można złożyć na dwa sposoby: w urzędzie lub przez internet. Ten drugi sposób w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności.

- W 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 335 775 osób. Dla porównania – w 2019 r. – 160 486. A tylko od początku tego roku zrobiło to już 150 110 Polaków – mówi minister Marek Zagórski.

I tu ważna, choć nie najweselsza, wiadomość. Od 2 sierpnia jedynym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie osobista wizyta w urzędzie. To efekt wejścia w życie europejskich przepisów, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Dlaczego od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie UE zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.

Jeśli Twój dokument niebawem traci ważność – ułatw sobie życie i dopóki można o nowy dowód zawnioskuj online. Podpowiadamy, jak to zrobić. e-Polak potrafi!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.04.2021, 10:12
Źródło informacji mc
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ