Newsletter

Nauka i technologie

MC KPRM: Historia roku - kup spokój (komunikat)

23.04.2021, 14:29aktualizacja: 23.04.2021, 14:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Znaleźliście wymarzone auto, decyzja o kupnie prawie podjęta? Chcecie mieć pewność, że słuszna? To, czego nie widać gołym okiem, warto sprawdzić… w internecie. Pomaga w tym nasza e-usługa Historia Pojazdu.

Czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika – wszystko to możecie sprawdzić online. Za darmo, w kilka chwil i kliknięć, wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl. W ten sposób "prześwietlicie" nie tylko pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale i te z zagranicy.

Nie zastanawiaj się, sprawdź

Jeśli nie słyszeliście do tej pory o takiej możliwości, powinniście wiedzieć, że inni słyszeli i skorzystali!

- Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku Polacy skorzystali z e-usługi Historia Pojazdu dokładnie 73 389 115 razy. Z czego tylko w marcu niemal 30 milionów. To zdecydowanie jedna z naszych najpopularniejszych e-usług – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Otrzymywane dzięki niej dane mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy – dodaje.

Co więc jest potrzebne, aby poznać całą prawdę o upatrzonym aucie?

Numer rejestracyjny

Numer VIN

Data pierwszej rejestracji

Wszystkie te dane znajdziecie w m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć problemu z tym, aby je Wam przekazać.

Jeśli będziecie chcieli sprawdzić samochód, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce – potrzebny będzie też profil zaufany. On także nic nie kosztuje i można go założyć w kilka chwil. Żeby Wam to ułatwić – przygotowaliśmy instruktaż.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj.

Pełna kontrola

Załóżmy, że wybrane przez Was auto jest już zarejestrowane w naszym kraju. Dzięki naszej e-usłudze zdobędziecie informacje gromadzone od pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Możecie sprawdzić m.in.:

dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,

terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,

informację o dodatkowych badaniach technicznych,

odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),

odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,

informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),

liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,

czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,

informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,

informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,

informację czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zawsze do usług

Z jakich krajów - poza Polską - pochodzą auta, które możecie sprawdzić dzięki naszej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

W przypadku pojazdów niezarejestrowanych w naszym kraju, dzięki Historii Pojazdu, dowiecie się, czy auto nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika, czy nie służyło jako taksówka lub nie było zalane.

Informacje zaprezentowane w sekcji "Dane zagraniczne" pochodzą z systemów zewnętrznych i opierają się na danych uzyskiwanych przez te systemy.

Tyle teorii. A jak korzystanie z naszej e-usługi wygląda w praktyce?

Po pierwsze – trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc tam wpisujecie wspominane dane (numery rejestracyjny i VIN oraz datę pierwszej rejestracji). Jeśli auto nie jest zarejestrowane w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe.

Otrzymany raport można łatwo zapisać, a jeśli to konieczne - także wydrukować.

Z naszej e-usługi możecie korzystać siedem dni w tygodniu i 24h na dobę.

Dlatego zapamiętajcie ten adres: historiapojazdu.gov.pl. Decydując o kupnie nowego auta lub motoru koniecznie tam zaglądajcie. Warto! e-Polak potrafi!

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2021, 14:29
Źródło informacji mc
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ