Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji jest jednym z instrumentów na rzecz walki z bezrobociem. Globalizacja może powodować istotne zmiany strukturalne w handlu światowym, co z kolei może narażać pracowników na utratę pracy.
Aby wesprzeć osoby tracące pracę z powodu globalizacji lub skutków gospodarczych efektów poważnych kryzysów, takich jak pandemia COVID-19, w 2006 r. UE stworzyła Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji. Jest to fundusz solidarności do stosowania w sytuacjach nagłych i jako specjalny instrument finansowy jest uruchamiany na zasadzie ad hoc. W ramach EFG współfinansowane są projekty mające na celu pomoc pracownikom w znalezieniu nowej pracy lub w zakładaniu własnej działalności gospodarczej.
W efekcie zmian w EFG wprowadzonych przez Parlament Europejski próg dla wniosków o wsparcie został obniżony do 200 zwolnionych pracowników (z 500 poprzednio). Przewidziano też możliwość ubiegania się o jednorazową inwestycję w wysokości 22 tys. euro na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub finansowanie przejęć pracowników. Ponadto europosłowie wprowadzili zasiłek opiekuńczy dla opiekunów dzieci, gdy biorą oni udział w szkoleniu lub szukają pracy.
W styczniu 2019 r. eurodeputowani zagłosowali za planami reformy funduszu na okres po 2020 roku. Celem było rozszerzenie zakresu funduszu o pomoc w przypadku poważnych wydarzeń restrukturyzacyjnych związanych z cyfryzacją, automatyzacją i przejściem na gospodarkę niskoemisyjną. Po zakończonych negocjacjach w sprawie zmian w EFG z Radą w grudniu 2020 r., PE przyjął rozporządzenie na ostatniej sesji plenarnej, pod koniec kwietnia br.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 05.05.2021, 11:34 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |