Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przyjęta w piątek przez Komitet Regionów opinia, która trafi teraz do unijnych instytucji jako oficjalne stanowisko samorządów UE, dotyczy również mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
„Chociaż polityka zdrowotna pozostaje kompetencją państw członkowskich przy zachowaniu zasady pomocniczości, to jednak niezbędne jest podjęcie (…) refleksji nad pogłębieniem kompetencji UE w zakresie zdrowia w celu solidarnego przeciwdziałania poważnym transgranicznym zagrożeniom zdrowia w całej Unii Europejskiej” – podkreślił marszałek.
Dodał, że należy przy tym uwzględnić różnorodności struktur w obszarze zdrowia na szczeblu niższym niż krajowy oraz zróżnicowania kompetencji organów ds. zdrowia w poszczególnych państwach członkowskich.
W opinii Komitetu Regionów wyrażono obawę, iż poziom regionalny i lokalny nie jest odpowiednio uwzględniony w projekcie nowego unijnego rozporządzenia ws. poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, a kwestie transgraniczne są traktowane z perspektywy granic państwowych, a nie specyficznych potrzeb regionów przygranicznych.
Z zadowoleniem przyjęto natomiast propozycję Komisji Europejskiej, aby poddać systemy opieki zdrowotnej w państwach członkowskich testom warunków skrajnych w celu zapewnienia wdrożenia unijnego planu gotowości i reagowania. Komitet podkreślił, że w testy te powinny zostać w pełni włączone, stosownie do swoich kompetencji, regiony i miasta odpowiednich państw członkowskich.
Przychylność samorządowców zyskał również wniosek dotyczący wzmocnienia mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Według Komitetu Regionów, rozszerzenie kompetencji ECDC jest kluczowe dla opracowania wspólnych strategii na szczeblu UE w kwestii radzenia sobie z transgranicznymi zagrożeniami zdrowia. KR zaleca przy tym, aby w ramach nowego mandatu ECDC gromadziło dane na szczeblu niższym niż krajowy.
Komitet postuluje też pełne włączenie władz lokalnych i regionalnych w proces opracowania krajowych planów gotowości i reagowania. Komisja Europejska zauważa, że plany stanowią zasadnicze elementy pozwalające na skuteczne monitorowanie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, wczesne ostrzeganie o nich i ich zwalczanie. W związku z tym Komisja chce opracować unijny plan gotowości na wypadek kryzysu zdrowotnego i pandemii, co z kolei powinno być – w ocenie KE - połączone z aktualizacją planów gotowości i reagowania państw członkowskich.
Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w sprawach dotyczących samorządów m.in. w kwestiach opieki zdrowotnej.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2021, 16:07 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |