Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pomiędzy recitalami zostanie wyświetlony video mapping przygotowany przez Katarzynę Pawłowską. Multimedialna projekcja wyświetlana na elewacji siedziby Muzeum ożywi pałac Gnińskich obrazami związanymi z Chopinem, jego utworami i bliskimi mu ludźmi. W pokazie wykorzystana zostanie także prywatna korespondencja kompozytora, zaś tłem muzycznym będą jego arcydzieła.
Centralnym punktem Nocy Muzeów będzie otwarcie wystawy czasowej „Widzę muzykę”. Ekspozycja jest muzealną próbą „sportretowania” twórczości Chopina, podjętą na przykładzie dzieł wyłącznie ze zbiorów Muzeum Chopina. Przedstawia liczne wyobrażenia i inspiracje oraz pokazuje różne podejścia twórców do zagadnienia korespondencji sztuk – w tym artystycznego opracowania odczuwanej przez nich synestezji.
Prezentowane na wystawie prace, np. „Koncert pod pomnikiem w Łazienkach Królewskich” Bogusława Szwacza, pokazują charakterystyczne dla słuchania Chopina scenerie i momenty. Sfera „wyobrażeń” o muzyce Chopina zostaje na ekspozycji omówiona za sprawą m.in. impresji do utworów kompozytora z trzech różnych tek graficznych – Roberta Spiesa, Władysława Jahla i Eugeniusza Pichella. Wybitnym przykładom wykorzystania znaków i obiegowych chopinowskich motywów będzie można przyjrzeć się na pracach twórców Polskiej Szkoły Plakatu, takim jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski czy Roman Cieślewicz.
Jako wizualizacje prób synestetycznego łączenia dźwięku i obrazu zaprezentujemy m.in. prace Iry Jeana Belmonta i Wojciecha Weissa. Ten pierwszy artysta, tworzący w nurcie nazwanym przez niego color-music expressionism, pozostawił ponad 100 prac synestetycznych. Weiss w wybranych pracach i szkicach umieszczał legendy barw odpowiadających danym tonacjom.
Dodatkowo zwiedzający będą mogli obejrzeć trwające w Muzeum dwie ekspozycje specjalne. W ramach pokazu „Rękopis Chopina” można zobaczyć autograf muzyczny fragmentu „Ballady g-moll” op. 23 oraz oryginał listu Roberta Schumanna do Therese Schumann. Na pokazie konserwatorskim prezentowana jest empirowa żardiniera na kwiaty.
Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina będzie transmitowana na żywo na Facebooku Muzeum Fryderyka Chopina oraz kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Rezerwacji wejściówek można dokonać telefonicznie (22 44 16 251/252) lub mailowo (bilety.muzeum.nifc.pl).
Źródło informacji: NIFC
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.05.2021, 12:49 |
Źródło informacji | NIFC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Saudyjska Komisja Filmowa uroczyście zamyka drugą edycję Konferencji Krytyki Filmowej
- 15.11.2024, 09:08
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Business Wire
-
Image
Te nietypowe znaleziska z lumpeksów zaskoczyły wszystkich
Branża tekstylna stoi w obliczu poważnych wyzwań środowiskowych. Szacuje się, że co roku produkuje się 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część nigdy nie trafia do konsumentów lub jest noszona tylko kilka razy [1]. W ten sposób 92 miliony ton ubrań trafia każdego roku na wysypiska, tworząc toksyczne hałdy na pustyniach czy terenach wiejskich, przyczyniając się do rozwoju zjawiska zwanego „fast fashion”. To ilość, która mogłaby wypełnić… 1,5 miliona ciężarówek.- 14.11.2024, 08:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Semcore Sp. z o.o.