Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ponad 484 mln euro na pomoc regionom UE dotkniętym klęską

24.05.2021, 08:52aktualizacja: 24.05.2021, 08:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2008 - EP
© European Union 2008 - EP
17 państw członkowskich oraz Albania, Czarnogóra i Serbia otrzymają w sumie ponad 484 mln euro na walkę z Covid-19 i skutkami klęsk żywiołowych. Przy tej okazji Parlament Europejski zaapelował o uproszenie Funduszu Solidarności.

Podczas ostatniej sesji plenarnej PE zgodził się zmobilizować 397,5 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), aby pomóc 17 państwom członkowskim i trzem krajom przystępującym do ochrony zdrowia publicznego w walce z COVID-19.

Beneficjentami są: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Hiszpania oraz Albania, Czarnogóra i Serbia.

Pomoc została zatwierdzona 675 głosami za, przy 8 głosach przeciw i 13 wstrzymujących się.

Dodatkowe 86,7 mln euro pomocy zostanie przyznane Grecji i Francji w związku z klęskami żywiołowymi, z którymi oba kraje musiały się zmierzyć w drugiej połowie 2020 r.

Europosłowie przyjęli także rezolucję, w której podkreślają, że rosnący wpływ zmian klimatycznych i nasilenie się klęsk żywiołowych sprawiają, że kraje europejskie są coraz bardziej podatne na zagrożenia. Dlatego – zdaniem eurodeputowanych – UE powinna ułatwić regionom dotkniętym tymi katastrofami uzyskanie pomocy z Funduszu Solidarności UE.

Tekst, przyjęty 668 głosami za, przy 10 głosach przeciw i 18 wstrzymujących się, podkreśla trudności, z jakimi borykają się kraje-beneficjenci przy szybkim obliczaniu kosztów szkód poniesionych w wyniku klęsk żywiołowych. Aby złagodzić te problemy, posłowie wzywają Komisję do zbadania sposobów usunięcia przeszkód biurokratycznych, tak aby alokacja funduszy była „jak najbardziej elastyczna”, aby zapewnić „szybkie działanie i natychmiastową pomoc” regionom i krajom dotkniętym klęską.

Posłowie podkreślają też kluczowe znaczenie poprawy zapobiegania zagrożeniom. Aby to osiągnąć i zminimalizować skutki kryzysów, Komisja i rządy krajowe powinny „wzmocnić badania i edukację” w zakresie reagowania na kryzys.

Ponadto Parlament zwraca się do Komisji o zapewnienie wsparcia technicznego i administracyjnego krajom otrzymującym fundusze, aby pomóc im opracować długoterminowe strategie ograniczania skutków regionalnych klęsk żywiołowych i sytuacji nadzwyczajnych w zakresie zdrowia publicznego.

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) został utworzony po poważnych powodziach w Europie Środkowej w 2002 r. W celu zapewnienia szybkiej pomocy finansowej państwom członkowskim i krajom przystępującym w przypadku poważnych klęsk żywiołowych. Od tego czasu FSUE przeznaczył około 6,6 mld euro pomocy na około 100 klęsk żywiołowych w 23 państwach członkowskich i jednym kraju przystępującym.

Źródło informacji EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.05.2021, 08:52
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ