Newsletter

Nauka i technologie

MC KPRM: Cyfrowy niezbędnik kierowcy (komunikat)

01.06.2021, 16:50aktualizacja: 01.06.2021, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Już ponad 1,5 miliona polskich kierowców korzysta z mPrawa Jazdy w naszej aplikacji mObywatel. Jeśli często jesteś w trasie, koniecznie ją pobierz. Jest wiele powodów, dla których warto to zrobić. Właśnie pojawił się kolejny – sprawdź, jaki.

Tylko w tym roku już ponad 317 tysięcy osób odebrało w Polsce prawo jazdy. W sumie w naszym kraju mamy niemal 22 miliony kierowców – dokładnie: 21 969 246.

Telefon i w drogę

Wszystkie te osoby, od 5 grudnia ubiegłego roku, nie muszą wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. To właśnie wtedy w naszej aplikacji pojawiło się też mPrawo Jazdy.

- W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. Będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inne różnice? Niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.

WAŻNE! mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

A co zrobić, by mieć mPrawo Jazdy? To bardzo proste:

Jeśli jeszcze nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego. Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go w kilka chwil, przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie – aktywuj w niej mObywatela (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego (chyba, że już masz to dawno za sobą…).

Jeśli pierwszy raz korzystasz z mObywatela, tłumaczymy jak to zrobić:

Będąc w aplikacji kliknij „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybierz mObywatel (mTożsamość).

Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mObywatela (mTożsamość) – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji). Gotowe!

- mPrawo Jazdy ma już w swoich telefonach ponad półtora miliona osób. Z naszej aplikacji korzysta niemal 2, 9 miliona Polaków – mówi minister Marek Zagórski.

Must have każdego kierowcy

mPrawo Jazdy to niejedyny powód, dla którego każdy kierowca powinien mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. W naszej apce znajdziecie też m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, oraz licznik punktów karnych. To nie wszystko!

Kilka dni temu pojawił się kolejny powód – możliwość zalogowania się mObywatelem do e-TOLL, czyli systemu poboru opłaty za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do korzystania z opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego systemu e-TOLL zobowiązany będzie kierowca każdego autobusu oraz pojazdu (lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), który porusza się po sieci płatnych dróg.

e-TOLL można zarządzać poprzez Internetowe Konto Klienta, które pozwala na:

pełną rejestrację w systemie, bez konieczności zawierania umowy,

zarządzanie użytkownikami, w tym nadawanie dostępu pełnomocnikom i pracownikom o różnych profilach, np.: administrator, księgowy, kierowca,

realizowanie płatności i doładowania konta,

zarządzanie pojazdami,

zarządzanie urządzeniami geolokalizacyjnymi,

kontakt się z operatorem systemu.

- Do systemu e-TOLL można zalogować się korzystając z profilu zaufanego lub właśnie naszej aplikacji mObywatel. Wystarczy wejść na stronę: https://etoll.gov.pl/ i w prawym górnym rogu ekranu wybrać „Zaloguj się do IKK” – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. - Po wybraniu logowania z użyciem mObywatela na ekranie pojawi się QR kod. Aby go zeskanować należy uruchomić aplikację, przejść do dokumentu mObywatel (mTożsamość) i wybrać funkcję przekaż do instytucji – dodaje.

Co zrobić dalej? Zeskanować kod QR. Oto, jak to zrobić:

Uruchom aplikację mObywatel

Wybierz mObywatel (mTożsamość)

Z dolnego menu wybierz „Przekaż”

Skorzystaj z opcji „Przekaż do instytucji”.

To naprawdę proste! Czytanie naszego opisu zajmuje więcej czasu niż samo logowanie ;-)

Bezpiecznej trasy!

Więcej informacji o naszej aplikacji na https://www.gov.pl/mobywatel

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

mww/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2021, 16:50
Źródło informacji mc
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii