Newsletter

BOŚ SA (20/2021) Odpowiedź na pytanie akcjonariusza udzielona w trybie art. 428 KSH

22.06.2021, 17:43aktualizacja: 22.06.2021, 17:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 20/2021

Zgodnie z § 19 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz.U. z 2018 r., poz. 757), Zarząd Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie ("Bank") niniejszym przekazuje informacje udzielone Akcjonariuszowi Banku - Funduszowi Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN w trybie art. 428 § 6 Kodeksu spółek handlowych w związku z jego pytaniem skierowanym do Zarządu w dniu 18 czerwca 2021 roku.

Zarząd Banku udzielił w dniu 22 czerwca 2021 r. następującej odpowiedzi:

W odpowiedzi na pismo o numerze PW/FIPP/2021/737/MC otrzymane w dniu 18 czerwca 2021 r. uprzejmie informujemy, że Bank Ochrony Środowiska S.A. ("Bank") w swojej działalności wypełnia wszystkie obowiązki wynikające z przepisów prawa obowiązujących w Polsce w zakresie AML, w szczególności ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 971).

W toku kontroli KNF przeprowadzonej w Banku w dniach 14 listopada 2019 roku - 24 stycznia 2020 roku zostały wydane zalecenia poprawy lub zmiany części rozwiązań przyjętych w Banku w zakresie AML. Wszystkie te zalecenia podlegają wdrożeniu w Banku we współpracy z doradcą zewnętrznym oraz przy ścisłym kontakcie z KNF, celem dostosowana mechanizmów AML do oczekiwań wskazanych przez ten organ nadzoru.

Bank dokłada należytej staranności w celu wypełniania obowiązków w zakresie AML, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa oraz najwyższymi standardami rynkowymi.

W odpowiedzi na pozostałe pytania, uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1896) Bank Ochrony Środowiska, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za pośrednictwem których bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.

Należy podkreślić, że na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy Prawo bankowe Bank każdorazowo bada zdolność kredytową kredytobiorcy, a w przypadku klientów, którzy nie mają zdolności kredytowej, zgodnie z art. 70 ust. 2 tej ustawy, Bank może udzielić kredytu pod warunkiem ustanowienia szczególnego sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci gwarancji lub przedstawienia niezależnie od zabezpieczenia spłaty kredytu programu naprawy, którego realizacja zapewni - według oceny Banku - uzyskanie zdolności kredytowej w określonym czasie. Postanowienia określające ww. sposób postępowania były i są bezpośrednio transponowane do regulacji wewnętrznych Banku. Bank nie przewiduje dokonywania jakichkolwiek odstępstw od postępowania zgodnie z treścią przyjętych i regulacji wewnętrznych.

Należy jednocześnie zauważyć, że regulacje wewnętrzne Banku jako szczególny rodzaj zabezpieczenia uznają zabezpieczenia o najwyższym stopniu jakości oraz płynności. W praktyce takim szczególnym sposobem zabezpieczenia spłaty kredytu najczęściej jest kaucja środków pieniężnych ustanowiona w trybie art. 102 ustawy Prawo bankowe oraz gwarancja udzielona przez Skarb Państwa bądź podmiot działający w jego imieniu np. BGK lub KOWR.

W okresie 19 maja 2020 roku -12 sierpnia 2020 roku w Banku miała miejsce inspekcja problemowa KNF, między innymi w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym oraz wyceny aktywów. W dniu 9 listopada 2020 roku Bank otrzymał protokół z inspekcji wraz z zaleceniami. Zgodnie z harmonogramem zaakceptowanym przez KNF większość zaleceń po inspekcji została już zrealizowana. Pozostałe zalecenia, związane głównie z modelowaniem parametrów w ramach standardu MSSF9 oraz wdrożeniem systemów informatycznych, zostaną zrealizowane zgodnie z harmonogramem odpowiednio do końca 2021 roku oraz do 30 czerwca 2022 roku.

Zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu, wobec Banku obecnie nie toczą się żadne postępowania wyjaśniające w zakresie udzielanych przez Bank ekspozycji kredytowych.

Podsumowując, informujemy, że Bank jest na bieżąco w kontakcie z KNF oraz systematycznie realizuje wszystkie zalecenia wydane przez organ nadzoru, zarówno w obszarze AML, jak i obszarze ryzyka kredytowego. Procedury wewnętrzne Banku podlegają stałemu przeglądowi i w przypadku zidentyfikowania luk mogących generować ryzyka na bieżąco są dostosowywane tak, aby te ryzyka adekwatnie mitygować.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2021, 17:43
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii