Newsletter

MI: Tereny pod torami kolejowymi w Krakowie zostaną zagospodarowane (komunikat)

25.06.2021, 14:54aktualizacja: 25.06.2021, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wzięli udział w podpisaniu porozumienia między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, dotyczącego zagospodarowania terenu pod nowymi estakadami kolejowymi. Zgodnie z porozumieniem zawartym 25 czerwca 2021 r. tereny w centrum Krakowa, które powstały po likwidacji dziewiętnastowiecznego nasypu kolejowego i zastąpieniu go estakadami, zostaną zagospodarowane.

- Budowa kolei aglomeracyjnej i związana z nią likwidacja dawnych nasypów kolejowych stanowiących barierę komunikacyjną i przestrzenną pomiędzy Starym Miastem a Grzegórzkami zasadniczo zmieni relacje urbanistyczne, architektoniczne, komunikacyjne oraz społeczne Krakowa. Wszystkim nam zależy, aby nowe tereny pod estakadami stały się miejscem, z którego będą korzystać krakowianie i turyści. Dzisiejsze porozumienie gwarantuje przekształcenie tej powierzchni w miejsce przyjazne każdemu, kto będzie chciał dobrze spędzić czas w gronie znajomych albo na rodzinnym spacerze - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zagospodarowanie terenu pod estakadami kolejowymi połączy dwie dzielnice Krakowa: Stare Miasto oraz Grzegórzki za pomocą nowej, zielonej przestrzeni publicznej – Parku Kolejowego. Podział przestrzeni na strefy funkcjonalne został wypracowany wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Zakres koncepcji zagospodarowania terenu pod estakadami dotyczy działki o powierzchni niemal 1 hektara, położonej między ulicą Kopernika a wiaduktem przy Hali Targowej, wzdłuż linii kolejowej nr 91 Kraków Główny – Medyka.

W projekcie zapewniono ciągłość połączenia zarówno pieszego, jak i rowerowego wzdłuż inwestycji kolejowej. Zgodnie z wolą mieszkańców, park podzielono na strefy funkcjonalne. Zbudowana zostanie również ścieżka edukacyjna dotycząca historii rozwoju transportu kolejowego w Polsce wraz z identyfikacją graficzną, która będzie jednocześnie formą uatrakcyjnienia nawierzchni i betonowych elementów estakady.

W pobliżu budynków mieszkalnych zaplanowano strefy, które nie będą generować wysokiego natężenia hałasu, w tym ogród sensoryczny oraz plac zabaw w formach nawiązujących do kolei.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.06.2021, 14:54
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii