Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki - to temat spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, które ma przybliżyć przedsiębiorcom priorytety nowej perspektywy Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. W spotkaniu wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wśród interesujących projektów, które już wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są na przykład systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.
- Tylko w instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na łączną kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - dodała Jarosińska-Jedynak.
Jak znaczyła wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej potrzeby przedsiębiorstw w zazielenianiu ich działalności zostały przeanalizowane w trakcie prac nad projektami programów na perspektywę finansową 2021-2027. Wśród najważniejszych barier minister wymieniła luki kompetencyjne.
- Przestawienie modelu biznesowego na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry. Istotnymi problemami są też brak wystarczających środków części przedsiębiorstw na inwestycje środowiskowe i brak szybkich korzyści ekonomicznych w przypadku części inwestycji środowiskowych - dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.
W nowej perspektywie 2021-2027 poszerzyliśmy już istniejącą ofertę wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki o nowe elementy. Najlepszym tego przykładem będzie nasz nowy program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG), z którego korzystają głównie przedsiębiorcy. W FENG będziemy:
• zapewniać środki na B+R oraz zielone technologie. Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności,
• wspierać przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu. Chcemy także propagować świadectwo Environmental Technology Verification, stanowiące obiektywną weryfikację wpływu środowiskowego rozwijanych technologii,
• wzmacniać zielone kompetencje kadr przedsiębiorstw na przykład w zakresie ekoprojektowania,
• rozwijać potencjał klastrów w tworzeniu cyrkularnych łańcuchów wartości i symbioz przemysłowych, na przykład w modelu „twój odpad moim surowcem”,
• uruchamiać zieloną ścieżkę w kredycie technologicznym, a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.
Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny.
Związek Pracodawców Klastry Polskie organizuje i uczestniczy w debatach o wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu. Klastry zostały uznane przez Komisję Europejską za podmioty wdrażające Europejski Zielony Ład w małych i średnich przedsiębiorstwach UE.
W panelu eksperckim z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak uczestniczyli: Hanna Uhl - Dyrektor Biura Wsparcia Transformacji Energetycznej w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN, Arkadiusz Dewódzki - dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Marek Przeor - Komisja Europejska DG GROW, Krzysztof Krystowski - prezes Związku Klastrów Polskich i wiceprezes European Clusters Alliance, a jako moderator Sebastian Rynkiewicz - prezesa Klastra Obróbki Metali.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mick/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.07.2021, 16:46 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |