Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Europejski Zielony Ład - szanse dla polskiej gospodarki (komunikat)

07.07.2021, 16:46aktualizacja: 07.07.2021, 16:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki - to temat spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, które ma przybliżyć przedsiębiorcom priorytety nowej perspektywy Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. W spotkaniu wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wśród interesujących projektów, które już wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są na przykład systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

- Tylko w instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na łączną kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - dodała Jarosińska-Jedynak.

Jak znaczyła wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej potrzeby przedsiębiorstw w zazielenianiu ich działalności zostały przeanalizowane w trakcie prac nad projektami programów na perspektywę finansową 2021-2027. Wśród najważniejszych barier minister wymieniła luki kompetencyjne.

- Przestawienie modelu biznesowego na gospodarkę obiegu zamkniętego wymaga wysoko wykwalifikowanej kadry. Istotnymi problemami są też brak wystarczających środków części przedsiębiorstw na inwestycje środowiskowe i brak szybkich korzyści ekonomicznych w przypadku części inwestycji środowiskowych - dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W nowej perspektywie 2021-2027 poszerzyliśmy już istniejącą ofertę wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki o nowe elementy. Najlepszym tego przykładem będzie nasz nowy program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG), z którego korzystają głównie przedsiębiorcy. W FENG będziemy:

• zapewniać środki na B+R oraz zielone technologie. Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności,

• wspierać przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu. Chcemy także propagować świadectwo Environmental Technology Verification, stanowiące obiektywną weryfikację wpływu środowiskowego rozwijanych technologii,

• wzmacniać zielone kompetencje kadr przedsiębiorstw na przykład w zakresie ekoprojektowania,

• rozwijać potencjał klastrów w tworzeniu cyrkularnych łańcuchów wartości i symbioz przemysłowych, na przykład w modelu „twój odpad moim surowcem”,

• uruchamiać zieloną ścieżkę w kredycie technologicznym, a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.

Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny.

Związek Pracodawców Klastry Polskie organizuje i uczestniczy w debatach o wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu. Klastry zostały uznane przez Komisję Europejską za podmioty wdrażające Europejski Zielony Ład w małych i średnich przedsiębiorstwach UE.

W panelu eksperckim z wiceminister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak uczestniczyli: Hanna Uhl - Dyrektor Biura Wsparcia Transformacji Energetycznej w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN, Arkadiusz Dewódzki - dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Marek Przeor - Komisja Europejska DG GROW, Krzysztof Krystowski - prezes Związku Klastrów Polskich i wiceprezes European Clusters Alliance, a jako moderator Sebastian Rynkiewicz - prezesa Klastra Obróbki Metali.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.07.2021, 16:46
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ