Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na posiedzeniu plenarnym PE zachęcano unijne instytucje UE do odgrywania wiodącej roli i domagania się intensyfikacji wysiłków dwustronnych i wielostronnych, w szczególności z krajami, które wielokrotnie sprzeciwiały się zawarciu umowy.
Zgodnie z tekstem dwa proponowane chronione obszary mogłyby mieć łączną powierzchnię około 3 mln km kw. i stworzyłyby jeden z największych morskich obszarów ochrony w historii. Zawarcie umów w tej sprawie przyczyniłoby się do realizacji unijnych zobowiązań w zakresie ochrony bioróżnorodności morskiej. Byłby to również istotny wkład w globalny wymiar unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej 2030, w ramach której PE chce uzyskania prawnej ochrony co najmniej 30 proc. obszaru morskiego UE.
Oceany - przypomina PE - są największym na świecie pochłaniaczem aktywnego węgla. Jednak zmiany ekosystemów morskich i przybrzeżnych oraz postępująca utrata bioróżnorodności morskiej osłabiają ich odporność, zwłaszcza w odległych i delikatnych ekosystemach, takich jak Antarktyda, gdzie występuje niezwykle bogata i zróżnicowana bioróżnorodność.
Porozumienie w sprawie ustanowienia dwóch obszarów chronionych w ramach CCAMLR mogłoby zostać wykorzystane jako podstawa w globalnych negocjacjach podczas konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej COP15, która odbędzie się w Kunming w Chinach w październiku 2021 r.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.07.2021, 14:54 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |