Newsletter

Wydarzenia

Eksperckie rozmowy PAP: Zakrzepy powstają nie tylko po Covid-19. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

09.08.2021, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zakrzepy mogą pojawić się nie tylko z powodu COVID-19 - grafika
Serwis Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej zaprasza na cykl trzech webcastów, podczas których zaproszeni eksperci przybliżą najważniejsze kwestie związane z powstawaniem zakrzepów i zatorów, zarówno w kontekście powikłań po przebytej chorobie COVID-19, jak i w innych jednostkach chorobowych.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że do powszechnej świadomości przedostała się problematyka zakrzepów i zatorów jako jednych z kluczowych powikłań po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zakrzepica to jednak szerszy problem i stanowi duże wyzwanie dla zdrowia publicznego. Na samą żylną chorobę zakrzepowo-zatorową (ŻChZZ) rocznie zapadają nawet 2 osoby na 1000, a innych rodzajów poważnych stanów chorobowych, w których powstają zakrzepy jest o wiele więcej.

Zaproszeni goście, wśród których będą wybitni lekarze zajmujący się na co dzień tematyką zakrzepów, opowiedzą w jaki sposób można przeciwdziałać tego typu problemom i jakie objawy mogą wskazywać na zagrożenie zdrowia i życia.

Cykl obejmuje trzy spotkania:

Pierwszy webcast "Zakrzepy mogą pojawić się nie tylko z powodu COVID-19" odbył się 19 lipca o godz. 11:00.

Rozmówcą redaktor prowadzącej Serwis Zdrowie PAP Justyny Wojteczek był prof. Piotr Pruszczyk, specjalista chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jaki jest mechanizm powstawania zakrzepów? Czy można im przeciwdziałać? Dlaczego COVID-19 wiąże się z ryzykiem tego rodzaju powikłania? Na pytania te odpowiadał kardiolog prof. Piotr Pruszczyk podczas pierwszego webcastu.

Drugi webcast "Zakrzepica w czasie pandemii COVID-19" odbył się 26 lipca o godz. 11:00.

O tym, jak współczesna medycyna może pomóc pacjentom borykającym się z tym problemem, czy sami pacjenci mogą nie dopuścić do powstawania zakrzepów, opowiedział prof. Krzysztof Filipiak – hipertensjolog, kardiolog i farmakolog kliniczny z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM.

Trzeci webcast "Zakrzepica: co należy o niej wiedzieć" odbył się 9 sierpnia o godz 11:00.

Zakrzepica to choroba cywilizacyjna, uwarunkowana genetycznie czy choroba zawodowa? Dlaczego dochodzi do powstawania skrzeplin? Czemu także u młodych ludzi? Na takie pytania odpowiadał specjalista chorób wewnętrznych i hematologii prof. Jerzy Windyga, kierownik Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Metabolicznych w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii.

Cykl spotkań był realizowany we współpracy z partnerem merytorycznym, firmą Pfizer.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału