Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Gazomobilność w naszej ocenie to bardzo ważny kierunek. Patrzymy na niego nie tylko z perspektywy biznesowej, ale też z perspektyw dbałości o środowisko. Nie jest tajemnicą, że blisko 1/3 emisji w UE pochodzi z sektora transportowego, z czego 2/3 z transportu kołowego na lądzie. To są bardzo ważne wyzwania, które wyznacza nam polityka klimatyczna Unii Europejskiej i które sobie stawiamy w ramach polityki energetycznej Polski do 2040 roku, aby zredukować tę emisje w transporcie” – mówił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG SA podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie umowy.
„My, jako Grupa Kapitałowa PGNiG stawiamy właśnie na sprzedaż paliwa bardziej ekologicznego – gazu w formie sprężonej (CNG), w formie skroplonej (LNG). Spółki z naszej grupy, w tym PGNiG Obrót Detaliczny angażują się nie tylko w segment sprzedaży, ale również w budowę stacji LCNG i CNG” – uzupełnił.
„To jest dobra umowa. Zarabia na niej przedsiębiorca i dostawca. Dla nas to jest bardzo istotne, bo dostawy LNG dla transportu to jest nowy segment naszej działalności – podkreślał Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. - Samochód ciężarowy napędzany gazem ziemnym jest w stanie przejechać nawet 1500 km na jednym tankowaniu. To oznacza znaczącą optymalizację kosztów dla biznesu transportowego w naszym kraju, a także wzrost konkurencyjności tych przedsiębiorców na rynku UE – dodał.
Henryk Mucha wskazał, że PGNiG Obrót Detaliczny zamierza się rozwijać m.in. właśnie w kierunku gazomobilności.
Grupa Zakupowa Bisek składa się z 6 podmiotów, wśród których jeden posiada koncesję na sprzedaż gazu. Dlatego Grupa oprócz wykorzystywania LNG do zasilania własnej floty 70 pojazdów gazowych, oferuje również klientom zewnętrznym tankowanie na swoich stacjach LNG w Kostomłotach, Torzymiu i Szczecinie.
„Nasza przygoda ze skroplonym gazem ziemnym rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy otworzyliśmy stację tankowania w Kostomłotach pod Wrocławiem. Od tamtego momentu rozwijamy ten segment. Rosnąca popularność pojazdów zasilanych paliwem LNG w Polsce powoduje, że zdecydowaliśmy się na zakup znacznego wolumenu skroplonego gazu ziemnego od PGNiG – mówił Michał Bisek, prezes Bisek-Asfalt. - W tej chwili mamy już 70 samochodów napędzanych skroplonym gazem ziemnym, miesięcznie wyjeżdżamy 500-550 tys. km po terenie całej Europy. Potwierdziło się, że technologia LNG jest czysta, bezpieczna i bardzo konkurencyjna” – zaznaczył.
„Jako PGNiG Obrót Detaliczny skupiamy się na rozwoju wszystkich paliw alternatywnych. LNG i CNG są na tyle uniwersalne, że mają zastosowanie w różnych obszarach” – zwrócił uwagę Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG w spółce.
Wyjaśnił, że paliwo CNG i LNG jest wykorzystywane w transporcie miejskim, np. Warszawa kupiła 90 autobusów LNG, które wyjadą w przyszłym roku na ulice, a już w tym momencie jeździ 35 tego typu autobusów.
„To też transport ciężki, który się właśnie dynamicznie rozwija. Od kilku lat świadczymy też usługi dla transportu morskiego i ciągle je poszerzamy. Od roku we wszystkich polskich portach można tankować statki LNG. Ale LNG to także przemysł, produkcja, energetyka” – wyliczał Marcin Szczudło.
„Konsekwentnie rozwijamy naszą sprzedaż, co przekłada się bezpośrednio na nasze rekordowe wyniki – dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu 2021 roku zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o ponad 90 proc. względem tego samego okresu w roku 2020” – dodaje.
Od 2016 do 2020 roku sprzedaż płynnego gazu ziemnego wzrosła o niemal 300 proc., równolegle w latach 2018-2020 o 68 proc. wzrosła również sprzedaż CNG.
W Polsce istnieje już 9 stacji LNG. PGNiG Obrót Detaliczny ma 17 stacji CNG, ale w perspektywie najbliższych miesięcy powstaną kolejne 23 stacje, z czego na dwóch (LCNG) będzie można tez zatankować ciągniki siodłowe napędzane LNG. To stacje w Koszalinie i Zielonej Górze.
Gaz ziemny, jako paliwo do silników spalinowych, stanowi ekologiczną alternatywę dla silników napędzanych olejem napędowym, dominujących w transporcie ciężkim.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.07.2021, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu