Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: w klinice w Otwocku działa nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki Funduszowi Sprawiedliwości (komunikat)

27.07.2021, 17:44aktualizacja: 28.07.2021, 09:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zakupił m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej, który – dzięki wielokrotnie mniejszej dawce promieniowania - jest bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie. Nowoczesne urządzenie zostało dziś uroczyście oddane do użytku.

"Dziękuję za wspaniałą pracę lekarzom szpitala, bo bez nich nawet najlepszy sprzęt nie byłby wykorzystany. Cieszę się, że zakup nowoczesnego urządzenia to potwierdzenie, że Fundusz Sprawiedliwości przyczynia się do czynienia dobra. Taki był zamysł jego powstania – by zło przekuwać w dobro. Środki pochodzące od skazanych za przestępstwa przekazywane są bowiem dzięki Funduszowi m.in. do szpitali" – powiedział w otwockiej klinice Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

"Dzięki takim środkom Fundusz Sprawiedliwości może realizować swą misję, czyli wspierać osoby pokrzywdzone przestępstwem. Dlatego dofinansowujemy także jednostki ochotniczej straży pożarnej, które często są pierwsze na miejscu wypadków, katastrof, będących nierzadko wynikiem przestępstwa" – zaznaczył wiceminister Marcin Romanowski.

W uroczystości wzięli też udział dyrektor szpitala prof. Jarosław Czubak - Konsultant Krajowy w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Wojciech Zgliczyński – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i przewodniczący rady społecznej szpitala, oraz poseł Dariusz Olszewski. Obecni byli także lekarze i przedstawiciele władz samorządowych.

Wyjątkowe urządzenie

"Dotacja z Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwiła nam uruchomienie pracowni niskoemisyjnej radiografii. To ważne tym bardziej, że w czasie wakacji przybywa pacjentów wymagających pilnej pomocy. Nowe urządzenie jest wyjątkowe, niewiele takich pracuje na świecie. O skali naszych potrzeb niech świadczą zaś liczby – miesięcznie wykonujemy tu 12-14 tys. radiogramów. Mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie nam służyć przez wiele lat" – mówił prof. Jarosław Czubak.

"Gratuluję, Panie Ministrze, dobrego wyboru miejsca, gdzie pieniądze trafiają. To najlepszy szpital ortopedyczny w Polsce, modelowa jednostka kształcąca ortopedów w naszym kraju. W dobrych warto inwestować!" – powiedział prof. Wojciech Zgliczyński.

Za wsparcie dla szpitala dziękował też poseł Dariusz Olszewski pochodzący z Otwocka.

Przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości od 2019 roku niemal 5 mln złotych na wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala w Otwocku, umożliwia sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie m.in. kręgosłupa pacjentów poszkodowanych w wyniku przestępstw. Sprzęt cyfrowy EOS emituje minimalną dawkę promieniowania, a jego pomiary są niezwykle dokładne.

Tego rodzaju prześwietlenia są szczególnie przydatne podczas planowaniu leczenia operacyjnego poważnych urazów oraz chorób kręgosłupa, kończyn i stawów.

Pomoc dla 140 szpitali

Dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał także pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk czy palców. Od tego czasu w klinice przeprowadzono już 79 operacji przyszycia rąk i palców.

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić m.in. respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej. Przeznaczono na ten cel prawie 51 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mja/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2021, 17:44
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ