Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Parki narodowe i krajobrazowe dostępne dla wszystkich turystów (komunikat)

30.07.2021, 15:20aktualizacja: 30.07.2021, 15:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Dziś, w pięknych okolicznościach przyrody, w Poleskim Parku Narodowym stawiamy pierwszy krok na ścieżce do poprawy dostępności w obszarze turystyki i rekreacji. Rusza projekt „Obszar chroniony, obszar dostępny” z budżetem 7,3 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi blisko 7 mln – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ideą projektu jest wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego i wdrożenie sprawdzonych rozwiązań przez 10 parków przyrodniczych w Polsce. – Chcemy dostosować ofertę turystyczną tych wyjątkowych miejsc do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam, aby turyści z różnymi potrzebami mogli samodzielnie poruszać się i korzystać z edukacyjnych walorów przyrodniczych tych terenów – wyjaśniła wiceminister.

Turystyka społeczna

Rekreacja i turystyka to także forma rehabilitacji społecznej i zdrowotnej. Rozwijając tę gałąź gospodarki musimy mieć na względzie jej dostępność, rozumianą jako usuwanie barier i unikanie ich tworzenia. – I tu pojawia się pojęcie turystyki społecznej, jako szansy dla osób ze szczególnymi potrzebami na wypoczynek i rozrywkę – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak. – Dlatego bardzo zależało nam, aby w ramach Programu Dostępność Plus, uruchomić projekt, który umożliwi wsparcie parków narodowych i krajobrazowych w likwidacji różnego rodzaju barier – dodała.

Informacje o projekcie

Do wdrożenia wypracowanych, modelowych rozwiązań dostępnego parku, zostanie wybranych 10 parków przyrodniczych. Każdy otrzyma grant w wysokości ok. 500 tys. zł.

Zrekrutowane do projektu parki będą znacząco różnić się od siebie pod względem charakterystyki przyrodniczej. Wśród nich będą parki górskie, nadmorskie, leśne i śródlądowo-akwenowe, umiejscowione w różnych regionach kraju.

Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz niemiecką fundacją zajmującą się ochroną środowiska Global Nature Fund. Jego realizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2021 roku. Planowane zakończenie to 30 listopada 2023 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2021, 15:20
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ