Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Realizacja tej inwestycji pozwoli zapewnić energię blisko 3 milionom odbiorców w województwie dolnośląskim i przyczyni się do utrzymania szybkiego tempa rozwoju tego regionu. Zgodnie z Planem Rozwoju Sieci Przesyłowej do 2030 r. PSE przeznaczą na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Dolnym Śląsku łącznie ok. 980 mln zł.
„Stabilny i harmonijny rozwój województwa uzależniony jest w znacznej mierze od zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego też, obserwując trendy, projektujemy infrastrukturę przesyłową niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na obszarze całego regionu w nadchodzących dekadach” – wyjaśnia Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE S.A.
Ten program inwestycyjny to kontynuacja działań Polskich Sieci Energetycznych na Dolnym Śląsku, których celem jest zastąpienie przestarzałych i przeciążonych linii elektroenergetycznych nowoczesną i wydajną siecią przesyłową mogącą sprostać rekordowemu zapotrzebowaniu na energię w tym regionie. W ostatnich 10 latach PSE zrealizowały na Dolnym Śląsku inwestycje w rozbudowę elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej na łączną kwotę 1 mld 212 mln złotych.
„Musimy brać pod uwagę także konieczność zasilenia w energię elektryczną wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych realizowanych w regionie, jak np. budowa szybkich kolei do CPK, a także potrzebę włączenia do sieci coraz liczniejszych odnawialnych źródeł energii – wiatrowych i fotowoltaicznych” – tłumaczy wiceprezes Mucha.
Od ubiegłego roku działa już nowy odcinek linii 400 kV Mikułowa-Czarna, stanowiący wysokosprawne połączenie pomiędzy stacjami w okolicach Zgorzelca i Lubina. Zastąpił on pierwszą linię w Polsce pracującą na napięciu 400 kV, zbudowaną jeszcze w 1963 r. Do użytku oddano też połączenie Czarna-Pasikurowice (o napięciu 400 kV) łączące stacje w okolicach Lubina i Wrocławia.
W ten sposób powstało nowe, bezpośrednie połączenie stacji Mikułowa przy zachodniej granicy kraju ze stacją Pasikurowice pod Wrocławiem, co daje najdłuższy na Dolnym Śląsku, 230-kilometrowy energetyczny ciąg liniowy najwyższych napięć.
Nowe instalacje pozytywnie przeszły program prób napięciowych i obciążeniowych i są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, w tym pracę przy wielodniowych upałach, a przy tym bardziej efektywne. Dla obu przedsięwzięć liniowych oraz rozbudowy i modernizacji obsługujących je stacji najwyższych napięć PSE pozyskało 380 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
„To kolejne inwestycje w regionie, zakończone zgodnie z przyjętym planem rozbudowy i modernizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki nowemu połączeniu zwiększymy bezpieczeństwo dostaw energii do mieszkańców Dolnego Śląska, a także poprawimy transgraniczne zdolności przesyłowe z Niemcami, Czechami i Słowacją” – podkreśla Włodzimierz Mucha.
Trwają także prace nad kolejnym projektem PSE na Dolnym Śląsku, tj. budową nowej linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice, który ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Dolnego Śląska. Nowe instalacje zastąpią funkcjonującą od ponad 50 lat linię 220 kV.
Nowa sieć przesyłowa poprawi też warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW, a także zwiększy się pewność zasilania odbiorców indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych, w tym największego odbiorcy w regionie – KGHM.
Dla inwestycji PSE pozyskały już decyzję środowiskową i pierwszą decyzję lokalizacyjną. Oddanie do eksploatacji nowej infrastruktury przesyłowej zaplanowano na 2025 r. Przewidywany koszt tego projektu to blisko 400 mln złotych.
PSE zakończyły już także prace studialne nad projektami, których celem jest przebudowa ciągu liniowego Pasikurowice – Dobrzeń – Trębaczew – Joachimów, łączącego aglomeracje Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Częstochowy i Opola. Znaczna część tych inwestycji będzie realizowana na terenie Województwa Dolnośląskiego.
„Zakładamy, że po ich ukończeniu, w okolicach 2028 r., powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski, który zapewni niezawodne zasilanie, nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach” – mówi wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha.
Województwo Dolnośląskie pod względem udziału w tworzeniu PKB gospodarki narodowej plasuje się na czwartym miejscu w kraju (8,1% ogółu). Jednocześnie jest też trzecim - po Mazowszu i Górnym Śląsku - regionem pod względem całkowitego zużycia energii elektrycznej. Rocznie zużywa się tu ok. 13,4 TWh, a spory udział mają w tym sektor przemysłowy i usługi.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.08.2021, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu